Článek
Poslanci rovněž vyzvali běloruskou vládu k okamžitému propuštění Prataseviče i jeho přítelkyně Sofie Sapegové.
Sněmovna také vyzvala vládu, aby se jednoznačně postavila za spuštění účinných evropských sankcí. Mezi ně by mělo patřit například označení běloruského vzdušného prostoru za nebezpečný. Sankcí by měl být i zákaz letů běloruské státní společnosti Belavia do zemí a ze zemí EU. Dalším trestem by mělo být i vyloučení Běloruska z Interpolu nebo vyhoštění deklarovaných zástupců běloruské zpravodajské služby KGB z území států EU.
Ekonomické sankce by měly směřovat i na běloruské podniky, oligarchy a další podnikatele, kteří spolupracují s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem.
Ostrá kritika ze světa
Běloruské úřady v neděli přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly zatknout novináře a opozičního aktivistu Prataseviče. Tomu hrozí ve vlasti podle ruských médií 15 let vězení za pořádání masových nepokojů. Záležitost ostře kritizovaly také Spojené státy, Severoatlantická aliance (NATO), Británie, Francie, Německo či Polsko.
Lídři zemí Evropské unie se v pondělí večer shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. Zároveň vyzvali unijní letecké přepravce, aby se vyhýbali běloruskému vzdušnému prostoru.
Záběry z letového radaru: Totální bojkot běloruského vzdušného prostoru
]Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka řekl, že Sněmovna by měla vyslat jasný vzkaz k této bezprecedentní události. Jsou věci, ke kterým by ČR se svojí čtyřicetiletou historií totalitního režimu nemůže mlčet, uvedl.
Filip a Zaorálek mají otázky
Místopředseda Sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip však prohlásil, že pokud nebude mít odpověď na to, proč kapitán letadla požádal o přistání v Minsku, nemůže pro navržené usnesení hlasovat. Odvolal se na informace rakouského a německého tisku, podle nichž letadlo požádalo o přistání na žádost posádky. Filip by chtěl vědět, zda byl Pratasevič školen v tuzemsku v rámci české pomoci běloruské opozici a zda mezinárodní zatykač, který na něj byl vydán, byl vydán pro jeho fašistické názory.
Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že záležitost by měla vyšetřit Mezinárodní organizace pro civilní letectví ICAO. "Nevíme přesně, co se stalo,“ řekl a poznamenal, že věci nejsou křišťálově jasné. Vyjádřil obavy, aby zahraniční nátlak neposunul Bělorusko směrem k Rusku. Zdůraznil však, že hrozba silou je mezinárodní zločin.