Článek
„Platy ústavních činitelů se utrhly ze řetězu. Takové platy neberou ani manažeři. V dnešní době jsou takto valorizované platy prostě neobhajitelné. Vláda nechce dát důchodcům sedm tisíc korun a já za sedm měsíců budu mít navýšení 96 tisíc, které posílám samoživitelkám. Považuji to za skandální,“ řekl na plénu předseda ANO a předkladatel návrhu Andrej Babiš.
Ústavní činitelé, tedy poslanci, senátoři, ministři nebo třeba soudci a žalobci, měli zmrazené platy tři roky, opatření skončilo k začátku letošního roku. Letos se jim tedy platy díky vysoké inflaci zvedly skokově o více než deset procent.
„Od ledna 2023 ústavním činitelům vzrostly platy o 12,7 procenta, tedy řadoví poslanci a senátoři dostávají o 11 600 korun více než doposud, já jsem si to spočítal na 13 684. Takže ten základ bude 102 400 hrubého. Základní plat pobírá jen menšina a většina má nějakou funkci, což znamená příplatky. K platu je potřeba přičíst také víceúčelové náhrady,“ dodal Babiš.
Senátoři nakonec kývli na spornou novelu k valorizaci důchodů
O zmrazení platů politiků do budoucna usiloval Babiš už po volbách do Poslanecké sněmovny v listopadu 2021. Plánoval zmrazit platovou základnu od roku 2022 do konce roku 2026. Krátce před těmito volbami návrh na dočasné pozastavení růstu platů politiků prosadila tehdejší vláda složená z ANO a ČSSD, předloha však následně narazila v Senátu.
K samotnému projednání návrhu se nyní Sněmovna nedostala, jelikož pětikoalice, která má v dolní komoře většinu, návrh programu mimořádné schůze neschválila, čímž ji ukončila. Pro program schůze hlasovalo 70 poslanců z přítomných 140, ke schválení tak chyběl jediný hlas. Koalice avizovala, že chce navrhnout vlastní řešení.
Nejde jen o politiky
Když se vloni v říjnu řešilo případné prodloužení zmrazení platů ústavních činitelů na další roky, tak jako argument pro neprodloužení vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uváděl, že nejde jen o politiky, ale také soudce či žalobce.
Proti prodloužení zmrazení platů v roce 2022 část soudců protestovala.
Odměna soudců se nyní pohybuje mezi 100 100 až 209 300 korun hrubého. Platy žalobců jsou odvozeny od platů soudců a jsou proti nim o deset procent nižší.