Článek
Bez mandátu OSN by mohla být jednotka nasazena do záchranných a humanitárních prací v případě, kdyby Irák při vojenské akci použil zbraně hromadného ničení proti civilistům nebo spojeneckým silám.
Klaus se zdržel
Pro návrh hlasovala až na jednotlivce celá vládní koalice a opoziční ODS. Naopak všichni komunisté byli proti. Pomoc nepodpořili dva sociální demokraté, dva lidovci a čtyři zástupci ODS včetně jejího prezidentského kandidáta Václava Klause. Dnes ani ve čtvrtek nevysvětlil, proč českou pomoc spojencům nepodpoří. Jednotně pro byli všichni přítomní unionisté.
Schvalování provázely únavné tahanice. ODS celý čtvrtek odmítla vládě kývnout, neboť svůj souhlas podmínila jednotou ve vládní koalici. "ODS je připravena vládu podpořit, protože bylo dosaženo shody všech demokratických stran, nezbytné pro tak závažné rozhodnutí," oznámil v pátek před hlasováním šéf ODS Mirek Topolánek.
ODS je podle něj nicméně překvapena tím, že předseda vlády Vladimír Špidla nechtěl přijmout ve čtvrtek večer její nabídku k jednání ve chvíli, kdy význačná část poslanců vládní koalice zpochybnila rozhodnutí vlastní vlády v tak závažné věci, jako je zapojení české protichemické jednotky do operace v Iráku.
Místopředseda ODS Petr Nečas poznamenal, že ještě ve čtvrtek večer měla ODS informaci, že pouze 39 poslanců ČSSD je ochotno hlasovat pro vládní návrh. "To je stav, který je na pokraji elementární důvěry v tuto vládu," řekl.
Topolánek vládní rozložení sil přirovnal k situaci, že americký prezident George Bush by šel do Kongresu obhajovat svůj návrh a neměl zajištěnou podporu své strany. Nečas dodal, že všichni jistě cítí absurditu situace, kdy ODS hájí vládní návrh a vládní poslanci usilují o změnu tohoto návrhu.