Článek
Opozice v čele s Miroslavem Kalouskem (TOP 09) přitom už dlouho poukazuje na střet zájmů vicepremiéra a šéfa ANO Andreje Babiše, jehož skupina Agrofert patří mezi největší tuzemské dodavatele biopaliv. Kalousek tvrdí, že díky podpoře přiteče do Agrofertu ze státního rozpočtu pět miliard korun.
Kalousek se ale v úterý do debaty nezapojil.
Pokud by zákonodárci návrh neschválili, České republice by podle ministerstva zemědělství hrozily sankce z Bruselu. „Bez přijetí těchto zákonů nesplníme závazné cíle a vystavujeme se riziku vysokých pokut,“ potvrdil ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Biosložky v každém litru
Předloha obsahuje zpřísnění podmínek pro přimíchávání biosložek do běžných pohonných hmot, v určité míře budou muset být nově v každém litru.
Návrh mimo jiné zachovává podporu vysokoprocentních biopaliv a nově u nich zavádí minimální daň, která dosud nebyla.
V současné době jsou daňová zvýhodnění poskytována na základě programu, který ale skončil už k 30. červnu. Česko se tak v současné době nachází v režimu nedovolené podpory. Vláda už loni schválila program podpory biopaliv, který má trvat až do roku 2020, a z něj vychází projednávaná novela zákona.
Zvýšení sazeb proti návrhu pak někdo doplní v druhém čtení zákona. Například pro pohonnou hmotu FAME B100 by měla od příštího roku platit sazba 4,59 Kč/litr, zatímco vláda původně navrhla jen 1,80 Kč/litr. Po skončení přechodného období, tedy od 1. července 2017 by měla klesnout na 2,19 Kč/litr.