Článek
Překvapit by museli poslanci ČSSD nebo KSČM. Zákonodárci těchto stran mají dohromady přesně polovinu hlasů. Už dříve ale řekli, že zvednou ruku proti vládě. Tři zástupci KDU-ČSL, expředseda Miroslav Kalousek a poslanci Libor Ambrozek a Ladislav Šustr už dali najevo, že místnost při hlasování opustí. [celá zpráva]
Hlasování o vládě začne 17:40, každý poslanec při něm vstane a řekne, zda je pro či proti.
Topolánek v úvodním projevu shrnul program vlády, který podle něj vychází vstříc i levici. "Ačkoliv jde o vládu menšinou, bylo mojí ambicí postavit vládu s většinovým programem," řekl Topolánek. Zdůraznil, že vláda má zemi jen dovést k předčasným volbám a jejím hlavním cílem bude snížit počet poslanců na 199, aby již ve Sněmovně nemohlo znovu dojít k patové situaci.
Celý projev Mirka Topolánka najdete ZDE
Paroubek si z rozpravy ukrojil 40 minut
Po Topolánkovi mluvil k poslancům šéf komunistů Vojtěch Filip, podle kterého je programové prohlášení nesourodým kompromisem. Vláda ODS podle něj není důvěryhodná.
Předsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Vlasta Parkanová následně vystoupila s prohlášením, ve kterém poměrně kriticky zhodnotila dosavadní působení vlády. Nakonec ale konstatovala, že menšinová vláda ODS je za současné situace pro KDU-ČSL nejmenším zlem, a proto většina lidoveckých poslanců bude hlasovat pro vládu.
Bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kaslousek vzápětí oznámil, že on vládě svůj hlas nedá a odejde z jednací síně. Zdůvodnil to rozporem mezi záměrem kabinetu vládnout jen devět měsíců do předčasných voleb a obsáhlým programovýcm prohlášením, které je úkolem na celé volební období.
Jak probíhá hlasování o vládě
Při hlasování o důvěře vládě, musí nahlas říci svůj postoj každý poslanec jednotlivě. Poté, co předseda vlády přednese žádost o důvěru, probíhá rozprava, v níž mohou zákonodárci vystoupit. Může trvat několik hodin i dní.
Když rozprava skončí, hlasují poslanci o důvěře vládě. Předseda Sněmovny v abecedním pořadí čte jména přítomných poslanců, každý vstane a řekne, zda je pro nebo proti návrh vládu podpořit, či zda se hlasování zdržuje. Předseda Sněmovny nečte jména od začátku abecedy, ale začíná jménem poslance, který je předtím vylosován.
S dosud nejobsáhlejším projevem přišel předseda ČSSD Jiří Paroubek. Ve zrhuba čtyřicetiminutovém vystoupení nejdříve vyzdvihl úspěchy vlád sociální demokracie. Potom zkritizoval některé z ministrů Topolánkvy vlády, zejména Ivana Langera, Vlastimila Tlustého a Alexandra Vondru. Na závěr zopakoval dlouhodobé důvody ČSSD, proč nepodpoří vládu ODS.