Hlavní obsah

Snaha zrušit odměny politikům je krok správným směrem, míní Nečas

Právo, rsk, jov
Praha
Aktualizováno

Za krok správným směrem, který však potřebuje ještě propracovat, označil ve středu premiér Petr Nečas (ODS) návrh z dílny poslanců ČSSD o změně zákona o střetu zájmů. Novela počítá se zrušením štědrých odměn pro politiky v dozorčích radách firem zřizovaných kraji, městy a obcemi.

Foto: Petr Horník, Právo

Premiér Petr Nečas (ODS)

Článek

„Úmysl jde správným směrem, ale legislativní provedení je nevyhovující. Bude se o něm jednat na půdě Sněmovny, je příliš paušálně formulovaný. Musí se vyjasnit, aby nebylo příliš rozdílné zacházení se zastupiteli na obecní a krajské úrovni na straně jedné a poslanci a senátory na straně druhé,“ řekl Nečas na tiskové konferenci po zasedání vlády s tím, že kabinet k němu zaujal neutrální stanovisko.

Jeden z předkladatelů novely zákona o střetu zájmů, poslanec ČSSD Stanislav Křeček, ve středu uvedl, že souhlasí s vládou v některých výhradách. Uvítal přístup kabinetu, kdy se postavil k předloze neutrálně.

Je dobře, že vláda návrh a priori nezamítla

„Vítáme rozhodnutí vlády,“ sdělil Křeček na tiskové konferenci ČSSD v Lidovém domě. Označil to za velký pokrok v situaci, kdy má vláda tendenci návrhy opozice zamítat. Křeček také prohlásil, že nezpochybňuje odměny a jejich výši pro členy dozorčích rad, pokud ale půjde o odborníky. Upozornil na to, že ručí za své kroky majetkem. V této souvislosti odmítl, aby bylo ručení majetkem zrušeno u těch členů dozorčích rad, kteří nebudou pobírat odměny. Pak by totiž podle Křečka tyto orgány ztratily smysl.

V současné době poslanci a senátoři nesmějí pobírat za účast v polostátních podnicích žádnou odměnu, v komunálních firmách však mají politici dosud dveře otevřené.

Například za tříleté působení v Pražské energetice dostal předseda pražské soc. dem. Petr Hulinský odměnu přes 12 miliónů korun.

Výběr článků

Načítám