Článek
Rybniční kaskáda mezi Termesivy a Pohledskými Dvořáky u Havlíčkova Brodu patří mezi tradiční hnízdiště labutí velkých. Přímo nad vodní hladinou však vedou elektrické dráty. Ty tu v krátké době připravily o život či fatálně zranily minimálně desítku těchto ptáků, kteří si při letu nebezpečí nevšimli včas. Pak už nebyli schopni dostatečně rychle upravit směr.
„Za poslední tři roky evidujeme čtyři labutě z této lokality zraněné nárazem do elektrického vedení. Uhynulé jedince neevidujeme, ale lidé k nám v souvislosti s mrtvými labutěmi z tohoto místa pravidelně volají,“ potvrdil ředitel nedaleké záchranné Stanice Pavlov Zbyšek Karafiát.
Předloni tu vyvedl párek labutí čtyři mláďata. „Během podzimu a zimy byly postupně pod dráty nalezeny tři uhynulé labutě, čtvrtá střet přežila se zlomenou nohou. Letos evidujeme už dva úhyny. Téměř všichni ptáci přišli o život přímo nad rybníky nebo nad řekou po střetu s dráty,“ doložil ředitel vysočinského pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Václav Hlaváč, že důvod bít na poplach byl v tomto případě velmi pádný.
Distribuční společnost to chce řešit. „Bude provedena instalace zviditelňovačů, obdobnou jsme řešili v minulém roce u Pardubic. Způsob instalace máme již od AOPK odsouhlasený. Mělo by to být do konce května,“ uvedla mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Lapáčková Beránková. Kromě úseku nad rybníky se v při stejné akci na základě požadavků a spolupráce s AOPK upraví distribuční vedení nad řekou Sázavou.
Na problém zareagovala také společnost ČEPS, provozující nedalekou přenosovou soustavu. Vedení zvláště vysokého napětí je tu osazené výstražnými koulemi, předposlední z uhynulých labutí ale včas varovat nedokázaly. „Balony mají třicetimetrové rozestupy, primárně jsou určeny pro letový provoz. V případě ochrany ptactva funkci dostatečně neplní,“ poznamenal Václav Hlaváč. Upozornil však, že na ČEPS se agentura zatím neobrátila. Přesto mluvčí společnosti Lukáš Hrabal Právu sdělil, že se konkrétní situaci chystají prověřit.
V posledních letech došlo ve spolupráci ornitologů a energetiků k výraznému posunu, vypracovaly se nové metodiky.
Ročně sto tisíc ptáků
„Česko i v rámci Evropy přistupuje k řešení velice dobře. Ten problém je však skutečně velký,“ připomněl Hlaváč elektrická vedení vybudovaná ještě před vznikem nových pravidel. Na úpravy stovek kolizních míst jsou potřeba finance, podle Lukáše Hrabala vycházejí ochranná opatření zaměřená na ptactvo na třicet tisíc korun na jeden kilometr vedení.
Podle Hlaváče padne v tuzemsku elektrickému vedení ročně za oběť zhruba sto tisíc ptáků, hlavně velkých. „Například kriticky ohrožený drop velký v některých oblastech Evropy vyhynul právě v důsledku nárazu do elektrického vedení,“ řekl ředitel vysočinského pracoviště agentury ochrany přírody Hlaváč.