Článek
„Jedná se o audit práce úředníků magistrátu v několika volebních obdobích a zásadní auditované smlouvy byly uzavřeny již za vlády ANO v Praze, kdy byla společnost OICT založena,“ uvedl k auditu bývalý pražský primátor, dnes náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib.
„Na drtivé většině z nich je ostatně i za městskou firmu OICT podepsán člen hnutí ANO, který ji mnoho let vedl,“ řekl redakci.
Část auditovaných smluv či jejich dodatků byla nicméně uzavřena za jeho éry, kdy pod něj společnost spadala. Dnes má oblast, a tedy i zmíněnou městskou společnost, v gesci pirátský radní Daniel Mazur.
Koalice i opozice jdou v projektu Nových Holešovic proti Hřibovi
Svalování viny na úředníky ze strany Hřiba vedení metropole odmítá. „Rozhodně se nejedná o audit práce úředníků. Magistrát hlavního města Prahy v minulosti obdržel v souvislosti se společností Operátor ICT několik podnětů upozorňujících na závažná pochybení,“ uvedl po vydání textu v reakci mluvčí magistrátu Vít Hofman.
Na to, že se policie zajímá o fungování městské společnosti, jako první upozornil server Neovlivní.cz. Pražská hospodářská kriminálka si podle něj na konci června vyžádala z magistrátu desítky dokumentů a smlouvy týkající se Operátora ICT.
Situace v OICT se na magistrátu řeší již několik měsíců. Neveřejný audit zpracovaný firmou PKF Apogeo Special Services, který si město loni zadalo pro 22 smluv mezi roky 2017 až 2023, ukázal značné nedostatky ve fungování městské akciové společnosti.
Dokument čítající 153 stran mají Novinky k dispozici a auditoři v něm upozorňují na mezery ve vykazování účtovaných služeb a plateb, což ztěžuje kontrolu jejich ekonomické výhodnosti a vede k duplicitním zadáním.
Stoprocentně městem vlastněná společnost provozuje například systém karty Lítačka na MHD, Portál Pražana či datovou platformu Golemio.
„Na základě auditu věc šetříme a zjišťujeme, jestli se jedná o trestný čin nebo ne,“ potvrdil Novinkám mluvčí pražské policie Jan Daněk.
Nikoho z pirátských radních, jak uvedl Hřib, ale dosud policie nekontaktovala.
Nedostatky ve smlouvách
„Řada auditovaných smluv nemá upravenou problematiku vykazování poskytnutých služeb nebo vynaložených nákladů, popřípadě ji má upravenou ve zcela minimálním rozsahu, který zadavateli (Praha) ze své podstaty nemůže umožňovat výkon efektivní kontroly odvedeného plnění,“ stojí v auditu.
Postavit, nebo zastavit? Projekt rozvoje Nových Holešovic je kvůli neshodám už měsíce na bodě mrazu
Jedno z nejzávažnějších zjištění se týká například smlouvy uzavřené v lednu 2021 k poskytování služeb zajišťujících provoz systému „Změňte.to“. Jednat by se podle auditorů mohlo o bezdůvodné obohacení.
„Zpracovateli se jeví, že ze strany OICT bylo neoprávněně účtováno za 10 520 podnětů, které ve skutečnosti zpracovány nebyly. Výše bezdůvodného obohacení v takovém případě činí 1 136 160 Kč bez DPH,“ vysvětlují, v čem spatřují problém.
Poukazují i na to, že všechny kontrolované smlouvy byly uzavřeny „mimo režim zákona o zadávání veřejných zakázek za využití institutu vertikální spolupráce“, tedy bez soutěže. Nezvyklé je podle kontroly i to, že u smluv převažuje slabší postavení Prahy, ačkoliv město vše financuje.
Například právě u Portálu Pražana auditoři upozornili na to, že smlouva tak, jak je nastavená, „garantuje zadavateli pouze nárok na ‚přístup‘ do těchto systémů, nikoli nárok s těmito daty dále pracovat. Přitom zadavatel financuje veškeré práce související s Portálem Pražana“.
Vážné nedostatky odhalili i ve vykazování odvedené činnosti, a je tak možné, že Praha za některé úkony zaplatila dvakrát.
„Jestliže smlouvy nesvěřují zadavateli dostatečné nástroje kontroly odváděného plnění, je v dlouhodobém horizontu velice těžké kvalifikovaně posuzovat nejen ekonomickou výhodnost setrvání v nastavených smluvních vztazích,“ píše se v dokumentu.
„Ať vyvodí důsledky“
Firmu v minulém volebním období chválil i Hřib z pozice tehdejšího primátora. „Jsem opravdu hrdý na městskou společnost Operátor ICT, která je jedinou městskou společností v přímé odpovědnosti Pirátů,“ prohlásil.
Hlavní město podepsalo smlouvu na koupi bankovního domu za 3,5 miliardy
Po závěrech auditu, jehož výsledek schválili v červnu pražští radní, chce ale věc probrat na zastupitelstvu. Požaduje, aby se udělal podobný audit u všech smluv, které město uzavřelo se svými akciovkami.
„Skutečně mne zajímá, jak je možné, že úřad připravil pro městskou radu takové množství smluv s městskou společností v několika volebních obdobích, u kterých teď auditor říká, že na nich je něco špatně,“ řekl Hřib.
Zjištění chce řešit a očekává, že z toho ředitel úřadu vyvodí důsledky a zavedený úřední proces urychleně opraví.
„Ostatně pod mnoha auditovanými smlouvami je i jeho podpis v rámci schvalovacího procesu bez jakýchkoliv připomínek,“ odmítá jakékoliv pochybení náměstek, který zároveň doplnil, že Piráti jako jediní v Radě nehlasovali pro to, aby byl audit neveřejný.
Mluvčí městské společnosti Vladimír Antonin Bláha Novinkám řekl, že se nejednalo o jejich audit. Každoročně navíc firma prochází ze zákona nezávislým auditem.
„V dozorčí radě máme i zástupce opozice a dlouhodobě dbáme na maximální transparentnost,“ uvedl.
Otevřené soutěže podle něj pořádají nad rámec zákona i u malých veřejných zakázek, zveřejňují seznamy přijatých faktur i zápisy z dozorčích rad. „Jsme certifikováni na ‚protikorupční‘ ISO 37001. Za IT služby poskytované městu jsme získali celou řadu odborných ocenění,“ doplnil Bláha.