Hlavní obsah

Smí podat léky nebo vytáhnout klíště? Učitelé si musí počkat na zákon

Na vyjasnění pravidel pro podávání léků chronicky nemocným dětem, ohřívání jídla nebo vytahování klíštěte si učitelé ještě počkají. Ministerstvo doufalo, že si vystačí s metodikou. Potřeba ale bude změna zákona, která přístup škol sjednotí. Řada učitelů se v současnosti bojí podávat dětem léky, protože by nesli odpovědnost za případné komplikace.

Foto: Envato Elements

Učitelé dětem klíště většinou nevytahují, zavolají rodičům nebo osloví zdravotníka.

Článek

„Rozhodli jsme se jít cestou větších legislativních úprav zákona o zdravotních specifických službách, tak aby byly změny jednoznačné pro celý resort,“ řekl redakci náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).

Pro podávání léků u dětí, které mají třeba cukrovku, je nezbytné svolení rodiče a doporučení dávkování od lékaře. Odpovědnost za následky je ale na tom, kdo lék podává. Platí to i o běžných lécích na bolest nebo nevolnost. A to je důvod, proč se tomu mnozí brání.

„Léky bychom mohli ve škole podávat pouze orální cestou, ale potřebovali bychom k tomu souhlas zákonných zástupců žáka a instrukce o dávkování a časovém rozvržení podávání léčivé látky, a to od lékaře,“ popsal ředitel základní a mateřské školy ve Věžnici Ivo Kuttelwascher.

Když jsou děti ve škole, informujeme zákonné zástupce a klíště nevytahujeme.
ředitel školy v Hradci Králové Ondřej Fajfr

Jinou formou, třeba injekčně, léky nepodávají. Udělat to musí rodič. Netýká se to ale jen léků. Přístupy se liší i u vytažení přisátého klíštěte. Zatímco ve Věžnici by zvolali rodičům a žádali je o souhlas a přijetí možných rizik s odstraněním parazita proškoleným učitelem-zdravotníkem, na ZŠ v Hradci Králové by postupovali jinak.

„Když jsou děti ve škole, informujeme zákonné zástupce a klíště nevytahujeme. Pokud jedou žáci na školu v přírodě, kde je zdravotník, tak ho vytáhneme,“ přiblížil ředitel Ondřej Fajfr.

Kvůli klíštěti téměř ochrnula. Teď se vrací do života

Zdraví

Právní oporu chce dát resort kantorům i v situacích, jako je ohřívání podomácku připraveného jídla, které si děti přinesly v krabičce. Podle některých právních výkladů totiž za jídlo přebírá pedagog odpovědnost, pokud ho od dítěte převezme a ohřeje mu je.

Omluvenky i plavání

Na co praktičtí lékaři pro děti tlačí nejvíc, je zrušení zbytečných potvrzení, která po nich rodiče vyžadují. Ať už jde o omluvenky ze školy nebo posudky pro lyžařský kurz. Zákon o zdravotních specifických službách by měl podmínky pro vydávání dokumentů vyjasnit.

Omluvit dítě ve škole je v plné kompetenci rodiče, ale přesto se někteří dožadují omluvenky u pediatra
náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic

„Třeba škola v přírodě je součást povinné školní docházky. Proč bych se k tomu měla jako lékař vyjadřovat? To stejné kurz plavání v rámci tělesné výchovy, který je povinný,“ namítla předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Alena Šebková.

„Chápu, že nemocné dítě by mělo mít osvobození z tělocviku, ano. Jinak je ale většina potvrzení zbytná. Snažíme se to napravit,“ dodala.

Anketa

Vadilo by vám, kdyby vašemu dítěti odstraňoval klíště učitel?
Ano
11,9 %
Ne
88,1 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 848 čtenářů.

V Česku je aktuálně kolem 1800 ordinací dětských praktiků, potřeba by jich bylo tak o 300 víc. Bez registrujícího lékaře je kolem 180 tisíc dětí.

Papírování ubírá pediatrům čas na péči. Evergreenem jsou e-maily rodičů kvůli omluvenkám. „Omluvit dítě ve škole je v plné kompetenci rodiče, ale přesto se někteří dožadují omluvenky u pediatra,“ zdůraznil náměstek Pavlovic. Školní řád není pro pediatry nijak závazný.

Změny zřejmě doznají i pravidla pro vydávání posudků o zdravotní způsobilosti. Do připomínkového řízení chce resort novelu předložit na jaře příštího roku.

Lékaři v Motole transplantovali srdce tříměsíční holčičce

Domácí
Související témata:

Výběr článků

Načítám