Článek
Podle ředitele tamější polikliniky Petra Tuháčka tvoří tým pouze pět doktorů. „Jde výhradně o lékaře, kteří mají vlastní ordinace. Takže skončí svou práci a nastupují na pohotovost,“ upozornil.
Doplnil, že situace už je v poslední době neudržitelná. Pohotovost totiž funguje během pracovních dní od 16 do 7, o víkendech a svátcích nepřetržitě. A počet ošetřených dětí každoročně stoupá. „Letos jich je zhruba šest tisíc. Ještě před covidem šlo o zhruba polovinu. Navíc k nám jezdí i pacienti z Chebska nebo okolí Mariánských Lázní,“ nastínil Tuháček.
Krizi zažehnali
Podle něj hrozilo, že pohotovost úplně zavře. Někteří pediatři jsou totiž v důchodovém věku, takže roky přesluhují, přičemž služby jsou náročné. Nechtějí ovšem nechat malé pacienty na holičkách. „Částečně nahrazujeme dětské lékaře, kteří na Tachovsku scházejí,“ vysvětlil ředitel.
Krizový scénář se nakonec podařilo zažehnat. „S vedením města jsme absolvovali řadu jednání. Skončili jsme u kompromisu, že provoz pouze omezíme,“ řekl.
Od příštího ledna tak bude pohotovost k dispozici ve všední dny od 16 do 21 hodin. O víkendu a svátcích od 8 do 20 hodin. „Mimo uvedenou dobu se lidé musejí obracet na záchrannou službu,“ sdělil.
Tachov se však snaží další posily sehnat. Pediatrům nabízí zařízenou ordinaci, byt a také jednorázový benefit ve výši 500 tisíc korun. V ideálním případě by pak nováčci pomohli i na pohotovosti. „Potřebujeme alespoň dva další lékaře,“ vypočítal ředitel.
Doktoři ze zahraničí
Místostarostka města Vendula Machová (Volím Tachov) uvedla, že oslovili ministerstvo zdravotnictví, Centrum lidských zdrojů i další instituce. „Bohužel resort nám dosud neodpověděl,“ zalitovala Machová.
Podle ní by řešením mohlo být i získání lékařů ze zahraničí. „Odborníci z Evropské unie nemají problém s uznáváním diplomů ani atestací. Horší je to například u doktorů z Ukrajiny, kteří k nám přišli po roce 2021. Ti musejí projít odbornou zkouškou z českého jazyka a zvládnout minimálně šestiměsíční praxe na akreditovaném pracovišti,“ porovnala místostarostka. Doplnila, že kvůli tomu nemůžou pediatry do systému v současnosti zapojit. „V budoucnu se snad situace změní,“ uzavřela.