Článek
Muž se proti němu může odvolat, pokud neuspěje, Technická správa komunikací (TSK) bude moci stany odstranit. Ve středu to uvedla mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová.
Aktivista před Úřadem vlády táboří téměř rok a podle svých vyjádření tam chce zůstat do demise vlády. Svůj přístřešek označil za petiční stánek, který podle petičního zákona nepotřebuje žádné povolení. Kolem postupně vyrostly další stany, které při svých akcích využívají protivládní demonstranti. Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) označil nocležiště za pobytový slum.
Starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) dříve uvedla, že přístřešky by mohly s ohledem na všechny lhůty zmizet v polovině dubna. Městská část je zároveň připravena na to, že věc po odstranění tábořiště skončí u soudu, protože Thor se odkazuje na petiční zákon.
„Petiční právo je ústavní, tím pádem nemají důvod k odstranění petičního stánku. Zároveň je tady oznámeno shromáždění pro milion lidí od 30. října 2023 do 30. října 2024. Shromažďujeme se tady, což vidíte,“ řekl před časem Novinkám.
Nepovolený slum před Úřadem vlády zmizí do konce dubna
„Vznikne alespoň judikát, který bude zpřesňovat, co ještě lze považovat za petiční stánek, a co nikoliv,“ uvedla v únoru Radoměřská.
Thor s postupem radnice nesouhlasí. „Město jedná protiprávně a nemá vůbec právo ani kompetence likvidovat petiční stánek,“ řekl již dříve. Dodal, že pokud přesto úřady nechají tábořiště odstranit, bude se bránit soudně a před úřadem bude držet hladovku až do demise vlády.