Článek
Před nakládkou bylo nejprve nutné vyměnit tréninkový kontejner za transportní od specializované firmy. „Kontejner je speciálně upraven na přepravu slonů. Je vyšší než ty běžné, má větrací otvory, ventilaci a samozřejmě několik uzavíratelných oken pro kontrolu a péči o slona během cesty,“ popsal přepravní bednu vrchní chovatel slonů ústecké zoo Jan Javůrek.
V Barmě se narodil vzácný bílý slon
Nástup do transportní bedny trval i díky předchozímu tréninku necelých 15 minut. „Dlouhá příprava včetně přivykání na přítomnost transportního kontejneru a seznamování se s francouzskými chovateli se vyplatila. Všichni, včetně Delhi, odvedli obrovský kus práce. Dva týdny před odjezdem Delhi byl v zoo právě kolega Tony Verhulst z EHEES, který se snažil Delhi více poznat a získat si její důvěru,“ řekla hlavní zooložka Petra Padalíková.
Cesta dlouhá více než 1500 kilometrů probíhala bez problémů. Během zastávek slonici kontrolovali chovatelé a veterinární lékařka. Delhi ochotně přijímala pamlsky a při noční osmihodinové přestávce i krmivo. Do cíle dorazil celý tým ve středu odpoledne. Po prvotním zaváhání při výstupu z kontejneru se Delhi začala ihned věnovat krmivu. Společnost jí bude ve Francii dělat 54letá slonice Gándí.
Pečovatel v zoo se převlékl za pštrosa, ostatní ho naháněli
Delhi byla přemístěna do EHEES po pečlivém zvážení a na doporučení koordinátora evropského takzvaného ex-situ programu. Pavilon slonů v Zoo Ústí nad Labem již nesplňuje podmínky moderního chovu slonů, a proto bylo rozhodnuto o jejím přesunu. Po úhynu slonice Kaly v roce 2019 byla Delhi jediným chovaným slonem, což bylo pro nové vedení zoo neakceptovatelné.