Článek
Infekční choroba sudokopytníků se vyskytla v okolí slovenských Malacek, tedy zhruba 50 kilometrů od hranic s Českou republikou. Kvůli tomu se zvýšily kontroly na hranicích. Zemědělcům ale připadají nedostatečné. „Zemědělci jsou natolik ohrožení, že je začíná ovládat pocit strachu a obrovské nejistoty. Může to mít na ně fatální dopad,“ upozornil Hlaváček.
Nákaza by mohla znamenat velké finanční problémy. „Někdo si pořídí základní stádo a kravín, zadluží se a má před sebou splátky. To jsou pak rodinné tragédie. Máme i ze zahraničí informace, že to skončilo fatálně a takový člověk si vzal život,“ prozradil Hlaváček.
Podle něj se zemědělci bojí právem. „Nemají možnost ochránit české území. Tady nastupuje stát a je to jeho základní povinnost ochránit občany a podnikatele,“ řekl Hlaváček, který vyzval k vyhlášení mimořádného stavu. Hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) nic takového ale zatím nechystá.
„Povolejte armádu“
„Je potřeba řešení mimořádného charakteru s mimořádnou intenzitou nad rámec stávající legislativy. Mimořádný stav by umožnil nasazení armády, aby byl omezený pohyb přes hraniční přechody a nonstop se zabezpečilo dezinfikování jak nákladních, tak osobních aut,“ řekl Hlaváček.
Dodal, že si chovatelé váží komunikace ze strany ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). „On má pocit, že se vůči němu vymezují, ale není to pravda. Jen požadují mimořádný stav, a on má pocit, že k tomu není důvod. Oni se ale cítí ohrožení. Pokud to nastane, bude to mít fatální dopad. Zůstanou dluhy, pak nevíte, jak je platit, a stane se z vás bezdomovec,“ řekl Hlaváček.
Nákaza a následné likvidace chovů by se časem mohly promítnout i v cenách v obchodech. „Zatím se to nedá predikovat, ale je vidět, co znamená změna chovu nosnic a kam se dostává cena vajíček. Z logiky věci lze dovodit, že choroba by měla dopad do cen mléka, mléčných výrobků a hovězího masa,“ myslí si Hlaváček.
Prevence je lacinější
Podle něj se chová v zemi půl milionu kusů dojného skotu. „Nikdo si nepřejeme, aby se to sem dostalo. Apel zemědělců je z principu předběžné opatrnosti. Přece je lacinější prevence než pak řešit následky. To je pak ta nejdražší varianta,“ zdůraznil předseda jihomoravské agrární komory.
Slintavka a kulhavka je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Na člověka je onemocnění nepřenosné. V ČR byla u zvířat nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. V poslední době se objevila nejprve v Maďarsku, poté na Slovensku.