Článek
„Cílem výcviku byla záchrana osob z lanovky při technické poruše,“ řekla mluvčí hasičů. Figurantů uvízlých v kabinách lanovky na jejím prvním úseku z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu bylo kolem 30, zachraňovalo je asi 30 hasičů a 22 horských záchranářů. Při akci zažili zimní počasí, v Peci pod Sněžkou bylo v pondělí dopoledne kolem nuly a na svazích leželo deset centimetrů sněhu.
Pomohli bývalí hasiči na vozíku
Zachraňovanými figuranty – vozíčkáři byli dva bývalí hasiči, kteří jsou po úrazech upoutaní na vozík. „Péče o tělesně postižené a jejich vybavení byla zcela zásadní součástí nácviku evakuace,“ uvedl Marek Fryš z Horské služby Krkonoše. Dodal, že právě evakuace tělesně postižených lidí vyžaduje vysokou profesionalitu, empatii vůči evakuovaným a množství technických dovedností.
Trénoval se klasický způsob evakuace, kdy záchranář s vybavením vyleze na sloup lanovky a po laně se spustí ke kabince. Následně evakuované upoutá a spustí lanem na zem. S vozíčkářem se na zem spustil i jeden záchranář, přičemž pod nimi byl při sestupu zavěšen i vozík. Následně záchranáři vozíčkáře snesli terénem k dolní stanici lanovky.
Do cvičení se zapojila lezecká družstva ze všech územních odborů Hasičského záchranného sboru Královéhradeckého kraje a cvičit přijeli i členové horské služby z Polska.
Záchranu lidí z lanovek cvičí hasiči s členy horské služby pravidelně a lanovky při výcviku střídají. „Záchranář musí vědět, na co si má dát na různých druzích lanovek pozor. Například u kabinové lanovky musí vědět, jak nouzově otevřít dveře,“ uvedla mluvčí hasičů. Na kabinové lanovce na Sněžku bylo naposledy cvičení v dubnu 2019, kdy se do výcviku poprvé zapojili i záchranáři z Polska.
Poruchy lanovek nejsou v České republice příliš časté. V Královéhradeckém kraji se naposledy velká záchrana lidí z lanovky odehrála v únoru 2003 z dvousedačkové lanovky ve Špindlerově Mlýně. Na lanovce tehdy zůstalo uvězněných 130 lyžařů. Většinu pasažérů záchranáři spustili po lanech, při záchraně deseti lyžařů asistoval policejní vrtulník.
Loni v říjnu spadla v Liberci kabina lanovky na Ještěd. Při pádu zahynul průvodčí, který byl v kabině jedoucí směrem dolů sám. Hasiči evakuovali 13 cestujících a průvodčího z druhé kabiny, která zůstala viset na lanech ve výšce zhruba 15 metrů poté, co se po pádu první kabiny sesunula do menší výšky.