Hlavní obsah

Skotsko se odtrhne. Brexit oslabí EU i Británii, řekl Zeman

Novinky,
Praha
Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman považuje odchod Velké Británie za ztrátu pro obě strany, jak pro Spojené království, tak pro Evropskou unii. Zmínil, že existuje win-win strategy, kdy vyhrají obě strany, ale podle něj je tu loss-loss strategy, kdy obě strany ztratí. Řekl to v neděli v televizi Prima.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Miloš Zeman

Článek

„Obě strany prodělaly,“ řekl Zeman. Oslabí podle něj Británie i EU.

„Z ekonomického i politického hlediska je odchod velké Británie ztrátou. Předpokládám, že Skotsko uskuteční referendum a vstoupí do EU. Velká Británie bez Skotska už není veliká. Nakonec na tom prodělají i Britové,“ řekl Zeman.

„Víte, jak těsně dopadlo minulé referendum o nezávislosti, a nyní mají zastánci odchodu další silný argument. Na britskou ekonomiku to bude mít velmi výrazný dopad. Na svém původním historickém území bude mít nový nezávislý stát,“ okomentoval Zeman případné odtržení Skotska.

Zkritizoval i unijní vedení. „Evropská komise by si také měla přičíst svůj díl viny,“ řekl prezident a dodal: ”Kdyby špičky EU byly výrazné osobnosti, tak by se chytily za nos, ale kdyby to opravdu byly výrazné osobnosti, tak by k brexitu nedošlo.“

Zeman EU nešetřil. „Právem se o EU říká, že je ekonomický obr a politický trpaslík. Já bych si přál, aby hrála rovnoprávnou roli při dialogu s Čínou, Ruskem a USA. To se nyní nestane,“ řekl prezident se zřetelnou narážku na oslabení Unie.

Ekonomické dopady

Zeman připustil i značné ekonomické dopady brexitu na obě strany: „Tři procenta jsou moc, každé zúžení trhu vede ke zbrzdění ekonomického růstu,“ řekl Zeman a zmínil i další dopady. „Transatlantická dohoda je po brexitu ohrožena, protože Británie byla velmi pro dohodu. Teď by se měly vyjednat dvě dohody, jedna s Velkou Británií a druhá s EU,“ řekl prezident.

Podle něj ale brexit tvrdě pocítí i Londýn. „Citoval jsem americký odhad, který předpokládá odchod amerických bank z londýnské City do Frankfurtu a není vyloučené, že to udělají i další.“

Prezident také uvedl, že brexit bude mít dopad i na české a britské občany: „Oboustranně to znesnadní jejich komunikaci, ať už jde o výměnu studentů, studenti ze zemí EU budou mít ve Velké Británii těžší podmínky, ať už se to týká placení školného. Samozřejmě, že totéž se týká i turistické výměny a podnikatelských vztahů. A že ochladnou politické vztahy, je nepochybné, protože evropští politici se budou cítit uraženi jako malé děti, aniž by si připustili, že za to mohou.“

Podpořil i pomalejší odchod Británie z EU i to, že premiér David Cameron odejde až v říjnu. „Já si myslím, že je pochopitelné, že si nejdřív chce uklidit stůl a úklid stolu nějakou dobu trvá.“ Také se vyjádřil k tomu, že dvouletý termín pro odchod v Lisabonské smlouvě je příliš krátký a měl by se prodloužit na pět let.

Podle Zemana k brexitu přispěla migrace. „Hlavní důvod byly obavy z migrační krize, je to paradoxní, mají na svém území statisíce migrantů, třeba Pákistánců. Právě v Británii se zrodil termín no go area, tedy oblast, kam nemohou po setmění ani policisté, takže se nepovedla integrace a tato historická zkušenost vedla k tomu, že mají obavy z masivní imigrace. A EU k tomu přispěla svojí podporou masové migrace.“

Zeman k reformě policie

Zeman se vyjádřil k napětí kolem reformy policie: „U každé organizace se čas od času realizuje nějaká reforma. Důležité je, zda tato reorganizace zvýší nebo sníží efektivitu. Já jsem zmínil, že jde o to, aby lépe policie spolupracovala se státními zástupci, státní zástupci na ni dozírají.“

Sám byl kritický k ÚOOZ, kterého se reforma týkala: „Já jsem zatím žádné zvláštní výsledky neviděl. A kabelky Jany Nagyové za výsledek opravdu nepovažuju. Pokud ta reorganizace povede k tomu, že výsledky budou, tím lépe. Už řadu měsíců upozorňuji na Zdeňka Bakalu a vytunelování OKD. O to se ale zatím státní zástupci nezajímají.“

Řekl, že je ochoten bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu vyslechnout, ale sám ho nepozve.

Související témata:

Výběr článků

Načítám