Hlavní obsah

Školy řeší stížnosti rodičů. Vadí jim roušky i tyčinky

Právo, mip, vor

Ředitelé některých základních škol museli v posledních dnech odpovídat na množství stížností a dotazů, kterými je před znovuotevřením zavalili rodiče.

Foto: Václav Šálek, ČTK

Pracovníci základní školy Svážná v Brně připravovali v neděli školu na otevření. Podmínkou bude pravidelné testování na koronavirus.

Článek

Podle Libora Šmejdy, ředitele Základní školy Špičák v České Lípě, jedné z největších škol v Libereckém kraji, si rodiče nejčastěji stěžovali na povinnost nosit roušky a obávali se testovacích tyčinek.

„Někteří rodiče hrozili i žalobami. Jeden z otců našeho žáka mi například poslal dokument, v němž žádal, abych mu odpověděl, jaký druh testovacích tyčinek se bude používat, kdo je jejich výrobcem a jaké o něm máme informace, jakou má výrobce licenci, výpis z obchodního rejstříku, jestli mají tyčinky certifikát kvality, pro který typ testování jsou přesně určené, kdo ponese následky, když si dítě způsobí poškození nosu a podobně,“ popsal Právu Šmejda.

Jiný z rodičů, otec dítěte z 5. třídy, zase po českolipské škole požadoval dokument o schválení testovacích sad ústavem pro kontrolu léčiv a kontakt na lékařku, která bude dvakrát týdně testy provádět. „Protože jak vím, tak testy může provádět pouze lékař, nikoliv cizí osoba, a nikoliv nezletilé děti,“ napřímo školu varoval rodič.

Chodily i výzvy

Podle Šmejdy přicházely vedle dotazů a stížností rodičů také výzvy různých asociací, aby ředitelé škol byli rozumní a děti netestovali a nenutili je nosit roušky, protože je to celé nesmysl. „Mohu si o tom všem myslet, co chci. Ale v tuto chvíli jsem de facto státní úředník, který musí vykonávat pokyny ministerstev zdravotnictví a školství podle metodického manuálu, který jsme dostali,“ řekl k tomu Šmejda.

Školáci v Libereckém kraji se budou testovat vždy dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Průběh testování se ale bude v jednotlivých školách lišit. Například právě na ZŠ Špičák se, navzdory obavám rodičů, budou děti testovat samy pod dozorem učitelů ve svých třídách.

Jiná českolipská škola, Základní škola Partyzánská, bude testování školáků provádět v učebnách, které předem určila jako testovací místnosti. Škola v době testování uzavře šatny a dětem je zpřístupní až po provedeném testování. Pozitivně testovaní školáci budou odvedeni do separační místnosti, kde budou muset počkat na rodiče.

Respirátory v předstihu

Také v Karlovarském kraji se školy připravily na obnovení výuky. U velkých škol se budou žáci střídat ve školách po týdnu. Samotestování tyčinkou na okraji nosu budou žáci provádět dvakrát týdně.

Hasiči rozvezli do obcí s rozšířenou působností přes sto tisíc antigenních testů, které si dále distribuovaly menší obce nebo přímo školy. „Již v předstihu dostaly školy pro všechny učitele respirátory a naposledy se rozvážely testy,“ uvedla pro Právo mluvčí na karlovarském magistrátu Helena Kyselá.

„Každá škola si pak samostatně připravila rozdělení tříd pro rotační výuku, takže například do Základní školy v Poštovní ulici jdou v pondělí do lavic žáci třetích a čtvrtých tříd. Ostatní pak půjdou pondělí následující, tedy první, druhé a páté třídy,“ popsala mluvčí s tím, že třeťáků a čtvrťáků je na škole v součtu méně, takže si chce škola na relativně menším vzorku dětí testování odzkoušet.

Výběr článků

Načítám