Hlavní obsah

Školy můžou vyhlásit až deset dní volna navíc, souhlasil Senát

Praha
Aktualizováno

Ředitelé škol budou moci vyhlásit až na deset dní mimořádné volno nebo zavést distanční výuku, pokud to bude třeba kvůli absenci velkého počtu pedagogů v důsledku koronavirové karantény či izolace. Počítá s tím zákon, který ve čtvrtek schválil zrychleně a beze změn Senát. Normu, pro niž hlasovalo 60 ze 62 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.

Foto: Petr Švancara, ČTK

Ilustrační snímek

Článek

Předloha předpokládá, že při výuce na dálku i při mimořádném ředitelském volnu by měli rodiče žáků do deseti let věku nárok na ošetřovné, a to ve výši 80 procent základu výdělku.

Přehledně: Co mění novela pandemického zákona, o kterou se tak bojovalo

Domácí

Výše ošetřovného bude navázána na pandemický zákon a pandemickou situaci, jak řekl senátorům ministr školství Petr Gazdík (STAN). Reagoval tak na obavy senátorů, podle nichž by ošetřovné pro rodiče mohlo v některých případech představovat jen 60 procent základu výdělku.

Mimořádné volno i výuku na dálku by mohli ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. Pak by se měl rozsah dnů vztahovat ke každé části školy zvlášť.

Nová pravidla mají podle Gazdíka zabránit plošnému uzavírání škol kvůli epidemii nemoci covid-19. Senátoři se s ministrem shodli, že podobná úprava měla být uzákoněna už loni. Ředitelé škol budou moci volno vyhlásit podle potřeby a nebudou muset využít všech deset dnů najednou.

Ministr předpokládá, že novou pravomoc by ředitelé škol mohli využít už příští týden. Platit to bude v případě, pokud Miloš Zeman normu podepíše v nejbližších dnech.

Školy budou moct samy vyhlásit volno kvůli covidu, rozhodli poslanci

Domácí

Ministerstvo je podle Gazdíka připraveno zákon po vyhodnocení zkušeností novelizovat, aby byl obecnější a vztahoval se i na jiné mimořádné situace.

Dále uvedl, že délku volna konzultoval se všemi zúčastněnými institucemi a byla označena jako optimální a dostatečná. Doplňuje stávající právo ředitelů škol vyhlásit volno na pět dní během školního roku, a to ze závažných důvodů, zejména organizačních a technických.

Řada ředitelů škol toto volno už vyčerpala, možnost delšího volna proto podle kritiků přichází pozdě. O uzavření školy při velkém počtu nakažených žáků mohou rozhodnout hygienici.

Počet žádostí škol o přerušení výuky stoupl na 56, hlásí MŠMT

Věda a školy

Několik desítek škol už proto požádalo MŠMT, aby jim povolilo tzv. změnu organizace školního roku, když kvůli vysokému počtu pracovníků v karanténě nemohlo zajistit prezenční výuku.

O tom, že by ředitelé měli dostat kompetenci vyhlásit online výuku (což preferují před volnem, kdy se výuka přeruší), hovořilo několik školských organizací a spolků.

Volno, pokud nebude možné mít ani distanční výuku

Možnost vyhlásit mimořádné ředitelské volno nebo výuku na dálku získají základní, střední, vyšší odborné, základní umělecké i jazykové školy.

Na dálkové vzdělávání by škola měla mít možnost dočasně přejít po dohodě s vyučujícími, pokud by kvůli výpadku většího počtu pedagogů v důsledku epidemie covidu-19 nebylo možné učit prezenčně.

Pro mimořádné volno by se škola mohla rozhodnout v případě, že by kvůli šíření nákazy dočasně nemohla zajistit ani distanční výuku. Pro mateřské školy počítá návrh pouze s možností mimořádného ředitelského volna.

Plošné testování ve školách i firmách skončí až za dva týdny

Domácí

Předloha umožňuje vyhlášení distanční výuky nebo mimořádného volna i ze dne na den.

Účast na mimořádné distanční výuce by měla být pro žáky povinná s výjimkou základních uměleckých a jazykových škol. Mimořádné volno i výuku na dálku by mohli ředitelé vyhlašovat i jen pro jednotlivá pracoviště školy. V takovém případě by se měl rozsah dnů vztahovat ke každé části školy zvlášť.

Související články

Výběr článků

Načítám