Článek
Od září do konce roku dostanou podle Stanjury zřizovatelé na nepedagogické pracovníky, mezi něž patří školníci, kuchařky, uklízečky, hospodářky či správci IT, o půl miliardy více, než by na ně dal stát.
Na nepedagogy by prý podle propočtů ministerstva financí stačilo 10 miliard a na tzv. ostatní neinvestiční výdaje (ONIV) škol, kam spadají i učebnice, výlety či vzdělávání pedagogů, půl miliardy. Další půlmiliarda je věnována na potíže spojené s transformačním obdobím.
Změnu zákona o rozpočtovém určení daní mají prosadit vládní poslanci prostřednictvím přílepku k projednávané novele školského zákona. Úprava by měla platit od 1. července. Do konce ledna má vláda připravit vládní nařízení, které ukáže, na kolik peněz si zřizovatelé přijdou v závislosti na své rozloze, počtu obyvatel apod.
Pro příští celý kalendářní rok 2026 se pro obce a kraje počítá s částkou 32,4 miliardy korun. Podle obou ministrů je převod výhodný pro všechny. Příjmy obcí se budou totiž pravidelně valorizovat a nepedagogové se nebudou muset vždy spoléhat na každoroční rozhodnutí vlády, jak budou prostředky na jejich platy zohledněny.
Zřizovatelé zase budou moci hledat úspory v provozu škol a případně si je nechat. Učitelům by zase měly zůstat veškeré výdaje, které na ně stát posílá a které ředitelé občas rozpouštěly na chabé platy nepedagogů. Školské asociace však se změnou nesouhlasí a odbory už plánují protestní akce.