Článek
„Souhlasím se školou a připojuji se ke stávce, ale nedalo mi to a přišel jsem si vyřídit nějaké organizační věci a zkontrolovat pořádek,“ vysvětloval na chodbě Novinkám Novotný.
Do práce přichází každý den v půl sedmé ráno a zamyká ji v šest hodin večer. „Je tady asi 880 dětí a udržovat pořádek je náročné. Vždy něco rozlejí nebo někde něco zapomenou. Mám na starosti uklízečky, ale například i nákupy nebo když je třeba něco odvézt na magistrát. Uklízím také okolí školy a dělám údržbu v kuchyni,“ podotkl.
V práci školníka zůstává i proto, že ho to baví a už si ve škole zvykl. „Je pravda, že dříve jsem dělal stavebního technika a vlastně už před dvaceti lety jsem měl 30 tisíc. Pak ale přišla krize a musel jsem hledat jiné místo. Pětadvacet tisíc hrubého je skoro polovina průměrného platu, ale jsou na tom lidé i hůře, například uklízečky mají i osmnáct tisíc hrubého,“ přemítá Novotný, který nemá bydlení u školy, ale dojíždí.
Uklízečka nemá ani 19 tisíc hrubého. Není dobré zase sklopit uši, říká ředitelka školky
Ze svého platu zvládá s manželkou podporovat ještě svého syna na Českém vysokém učení technickém v Praze. „Zatím jsem alespoň rád, že nezavedli školné. Je však pravdou, že náklady na život celkově rostou,“ připustil.
Podle něho chce vláda šetřit na špatné příjmové skupině. „Měla by to být asi dvě procenta z platu, což je u mě pětistovka. I s příplatky mám dvacet tisíc čistého, takže by se to asi nechalo překousnout. Ale vzhledem k tomu, že ve státním rozpočtu scházejí stovky miliard, tak politici chtějí šetřit na špatné příjmové skupině. Nepedagogičtí pracovníci, to bude vzhledem k výši platů kapka v moři,“ je přesvědčený Novotný.