Hlavní obsah

Školám i odborníkům dochází trpělivost. Schvalte školskou novelu, naléhají na poslance

5:40
5:40

Poslechněte si tento článek

Učitelé, ředitelé a zřizovatelé škol i organizace, které se věnují vzdělávání, už měsíce čekají na novelu školského zákona. Ta přitom do Sněmovny doputovala už loni v říjnu. Upozorňují, že školám se krátí čas na zavedení změn, které z novely vyplynou a jež mají platit od letošního září. Místo zrychlení procesu poslanci ve středu projednávání opět přerušili, a to do 7. května.

Foto: Ondřej Deml, ČTK

Pokračování mimořádné schůze Poslanecké sněmovny 16. dubna 2025. Školská novela se projednat nestihla.

Článek

„Datum 7. května je podle nás nejzazší termín pro dokončení třetího čtení ve Sněmovně, aby úprava stihla projít také Senátem a podepsal ji prezident,“ řekla Novinkám Kateřina Konrádová z organizace Učitel naživo, která je jedním ze 17 iniciátorů výzvy poslancům.

„Jde o nešťastný krok,“ uvedl k odložení Tomáš Matoušek z organizace EDUin, která se k výzvě apelující na zákonodárce také zapojila. „Hrozí, že se novela skutečně nestihne včas projednat, což by mělo negativní vliv na 1,8 milionu dětí v našich školách,“ obává se.

Projednávaná úprava školského zákona přináší okolo tří desítek změn. Ty nejzásadnější se týkají pozic školních psychologů, sociálních a speciálních pedagogů, kteří napomáhají zejména dětem, ale také kantorů, kteří „zacvičují“ čerstvé absolventy učitelství na začátku jejich pracovní dráhy.

Novela zavádí indexaci škol, díky ní mohou dosáhnout na vyšší finanční podporu školy, které mají ztížené podmínky ke vzdělávání například kvůli většímu počtu dětí ze sociálně znevýhodněných rodin. V některých regionech totiž nedokončí základní vzdělání až trojnásobně více žáků, než je celostátní průměr.

Kvůli spornému pozměňovacímu návrhu na převod financování nepedagogických pracovníků na obce a kraje však poslanci od 7. března už dvakrát nedokončili načatou rozpravu před třetím, tedy posledním hlasováním. Pro obstrukce jiných zákonů se pak na novelu opakovaně nedostala řada a nyní bude pravděpodobně projednána na poslední chvíli v květnu.

Nejde jen o kuchařky a školníky

„Celá debata o školské novele se smrskla na převod financování nepedagogů na zřizovatele,“ posteskl si poslanec a předseda školského výboru Matěj Ondřej Havel (TOP 09). I on zdůraznil, že novela je mnohem širší a případné neschválení by vedlo k tomu, že všechny potřebné změny spadnou pod stůl.

„Novela by byla dávno schválená, kdyby opozice neobstruovala každou schůzi. Mám od koaličních partnerů ujištění, že je to jedna z priorit a že se s tím počítá,“ dodal Havel.

Ve stejném duchu se po středeční schůzi vlády vyjádřil i ministr školství Mikuláš Bek (STAN), který naznačil, že novela by se případně mohla dostat i na pořad řádné schůze.

„Stále věřím, že se nám podaří dostat do programu Poslanecké sněmovny tento bod co nejdříve a obstrukce nezabrání přijetí podstatných změn. Ve školském prostředí začíná být celá řada aktérů znepokojena tím, že týdny ubíhají,“ řekl Bek.

Výběr článků

Načítám