Článek
Jistotu má necelá stovka zaměstnanců až po středečním podpisu kupní smlouvy. Novým majoritním vlastníkem skláren se stal český holding AF Group, odkoupil je od podnikatele Lubora Cervy. Konec roku a celý leden však skláři prožívali nelehké období, a jak sami přiznali, žádný zázrak už nečekali. Nyní je ale situace jiná. „S velkou radostí a nadšením oznamuji, že naše sklárna bude ve výrobě pokračovat, a to pod stávajícím názvem Květná 1794,“ uvedl Mikláš.
Ve středu podle Marka Mikláše skláři vynesli osm tavicích pánví z pece, ve čtvrtek je čeká oprava pracovních otvorů a celé pece jako takové. V pátek pak bude vneseno osm nových tavicích pánví, které se následně dotemperují.
„První tavbu skla pod novým majitelem máme naplánovanou na tuto neděli a slavnostní znovuspuštění výroby se uskuteční v pondělí 5. února dopoledne.
Nový majitel, který zatím hodlá zůstat v anonymitě, hodlá podle slov Mikláše dlouhodobě zachovat ruční výrobu skla v Květné. „Jde o ryze český rodinný holding. Působí řadu let v různých průmyslových a realitních projektech,“ podotkl Mikláš. Cena, za kterou sklárny Lubor Cerva prodal, je neveřejná.
Příchod nového investora do sklárny nebyl podle Mikláše jednoduchý. „O to víc jsme hrdí, že můžeme pokračovat v dlouholeté sklářské tradici,“ řekl Mikláš. Květenská sklárna vyrábí již 230 let a je světoznámým výrobcem skla, v současnosti své výrobky vyváží do více než 65 zemí světa.
Skláři z Květné i ve výpovědi vydrží do posledního dne tavby
Zachována zůstane celá výroba
Podle ředitele Mikláše, který ve sklárnách začal v roce 1992 jako sklářský učeň, zůstane ve sklárnách 75 procent z asi osmdesáti zaměstnanců. „Zůstává zachována ruční výroba, broušení skla, máme zachované i malování a leptání skla. Celý provoz bude pokrytý, sice v menším počtu lidí, ale tak, abychom si na to vydělali. Pojedeme jako doteď, jen při novém investorovi a jeho nových možnostech. Takže budeme cílit na nové trhy. Což nám otevře cestu dál,“ sdělil Novinkám Mikláš s tím, že nový vlastník by mohl zajistit i výhodnější ceny energií v době, kdy výroba je ekonomicky i energeticky nákladově velmi náročná. „Určitě ano, energie máme sice nasmlouvané do roku 2025, ale myslíme si, že existuje cesta, jak to zlepšit,“ podotkl ředitel.
Pro všechny to bylo náročné období. Ta cesta k tomuto týdnu nebyla vůbec rovná, ale klikatila se. Nakonec však sklárna Květná po 230 letech nebude zavírat a pokračuje dál.
„Pokud by ve Strání-Květné skončila sklářská výroba, byla by to velká škoda. Historie je dlouhá. Každé pracovní místo je u nás v příhraničí měřené zlatem. Pokud by se tu vypařilo kolem osmdesáti pracovních míst, nebyla by to pro obec dobrá zpráva,“ sdělil Novinkám starosta Strání Antonín Popelka (NK). Strání sklářské odvětví proslavilo po celém světě. „Je spojené s téměř každou rodinou v obci. V době největší slávy ve sklárnách pracovalo 650 lidí, takže každý občan má se sklárnami něco společného, buď tam pracovala maminka, tatínek, dědeček, každý je s tím spjatý. Věřím, že noví vlastníci budou chtít zachovat tradici. To je nejdůležitější,“ podotkl starosta.
Uzavření provozu hrozilo už čtyřikrát
Svou vlastní smrt sklárny přežily již podruhé, poprvé to bylo na přelomu tisíciletí, kdy v ní státní podnik Crystalex Nový Bor ukončil výrobu, uzavřel provoz a propustil všech 450 zaměstnanců. Továrnu poté koupili sami sklářští odboráři, a to v roce 2002. Poté co závod převzal Odborový svaz zaměstnanců sklářského, keramického, bižuterního průmyslu a porcelánu, se do provozu vrátilo 250 lidí. O dva roky později sklárny odboráři prodali společnosti Synex CZ. Lubor Cerva sklárny vlastnil od roku 2011.
Sklárna v Květné patří mezi nejdéle fungující sklárny na našem území. Postavena byla v roce 1794, založil ji kníže Alois I. z Lichtenštejna. V polovině 19. století ji koupil rakouský podnikatel Emanuel Zahn a rozšířil původní výrobu tabulkového skla o výrobu skla nápojového a dekoračního, které se brzy začalo vyvážet do všech koutů světa. Sklárna zachovala výrobu i v období první poloviny 20. století a po zestátnění byla jedním ze závodů národního podniku Moravské sklárny v Květné.
Po roce 1989 došlo k několika majetkovým změnám, mezi roky 2011 a 2018 patřila do skupiny Crystalite Bohemia podnikatele Lubora Cervy, jejíž část posléze odprodal (jednalo se o závod ve Světlé nad Sázavou), a v roce 2020 založil společnost Cerva Bohemia a následně Květná 1794, aby se naplno věnoval ruční výrobě českého křišťálu. I přes covidovou pandemii sklárna výrobu udržela, ekonomické problémy ale přineslo dramatické zvýšení cen energií v uplynulých letech.