Článek
Kraje už dříve odmítly žádost společnosti, aby zvýhodnily i její klienty. Proto se lékárenská síť uchýlila k právní obraně.
"Měsíční ztráty dosahují deset až 12 miliónů korun. Odhadujeme, že za celý rok by mohly ztráty přesáhnout sto miliónů korun. Jsme připraveni o tyto peníze kraje žalovat," uvedl generální ředitel české lékárny Pavel Vajskebr.
A nebude to zdaleka první oficiální protest. Stížnost kvůli postupu krajů u Evropské komise již podala před týdnem Česká lékárnická komora a očekávají se i další stížnosti od jednotlivých lékárníků.
Jiný kraj, jiný poplatek...
Komora považuje proplácení poplatků v krajských lékárnách přinejmenším za obcházení zákona a požaduje rovné podmínky pro všechny pacienty i poskytovatele. Vláda minulý týden navíc pověřila ministra vnitra Ivana Langera, aby prověřil legálnost hrazení poplatků. Podle kritiků tyto postupy také vedou ke zdražování cen léků.
Středočeský kraj hradí za pacienty poplatky ve svých zařízeních od ledna, ostatní kraje se přidaly od února, což přinutilo některé soukromé lékárny z obav před odlivem pacientů ke krajské konkurenci k nevybírání poplatků.
Poplatky se však v krajích vybírají různě, podle vlády to jen způsobuje chaos. Například v Ústeckém a Zlínském kraji platí většina pacientů v lékárnách dál, zatímco v některých krajích je třeba dát s proplacením slovní souhlas a jinde pacienti podepisují žádost. V Plzeňském kraji sepisují s každým klientem darovací smlouvu.