Článek
„Moc dobře víme, že když všude bouchají petardy, má to zásadní vliv na přírodu a zvířata. Každé zvíře přirozeně uniká, ptáci se mohou zranit o stromy, větve nebo budovy. Podobné je to i u savců jako rysů, jelenů, divočáků nebo srnek. Následky mohou být pro tato zvířata fatální,“ upozornil mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.
Upozornil, že každý rok se najde někdo, kdo tento zákaz nerespektuje, někdy se jedná i o malé ohňostroje u penzionů. V minulých letech uložili na Šumavě i několik pokut. „Zákaz platí i v obcích a v minulosti jsme pokutovali například také jednu právnickou osobu z penzionu, kde pořádali ohňostroj. Jinak se snažíme dělat především osvětu,“ podotkl mluvčí.
Ohňostroje škodí našemu zdraví i životnímu prostředí
Zmínil, že vymahatelnost těchto přestupků je problematická, protože ohňostroje mohou být na různých místech a strážců je omezené množství. „I z vlastní zkušenosti však vím, že se situace během let zlepšuje a pyrotechniky s koncem roku opravdu výrazně ubylo i v obcích. Jsou tady vyhlášená místa, která si lidé vybírají právě kvůli klidu, a přijíždějí například se psy, kteří se pyrotechniky bojí,“ konstatoval Dvořák.
Zmínil, že klidem při oslavách Silvestra jsou vyhlášené například Prášily nebo Filipova Huť. „Samozřejmě že to platilo v minulých letech, ale já doufám, že bez bouchání pyrotechniky zvládneme oslavit příchod nového roku i nyní,“ dodal Dvořák.