Článek
Truhlář uvedl, že komplikace se objevily s příchodem nového žáka do školy. „Je problémový. Fyzicky a psychicky ostatním ubližuje. S dcerou jsme byli na vyšetření u lékaře. Ten řekl, že obtíže jsou způsobené strachem,“ popsal.
Podle zjištění Novinek chlapec ostatní například srazil k zemi, vzal je do takzvané kravaty nebo udeřil pěstí. „Škola to nezvládá. A neděje se to jenom v téhle třídě, ale i v jiných,“ zdůraznil Truhlář.
Na šikanu poukazují i další rodiče, ve středu vystoupili na blovickém zastupitelstvu. Hovořili o tom, že jejich děti zažívají psychický nátlak, vydírání, u některých se projevily panické ataky a skončily na lécích. Rodiče už dali dohromady petici s více než 400 podpisy a žádají, aby ředitelka školy odstoupila.
Otřesná šikana ve škole v Blovicích: Strkání tužek do zadku, kálení do koše
Truhlář se obrátil na policii a také Českou školní inspekci. Ta v závěrečné zprávě napsala, že škola šikanu řešila nedostatečně. „Měla preventivní program, který uplatňovala, ale pro danou situaci byl neúčinný. Nevyhodnocovala dopady programu a potíže stále pokračovaly,“ vysvětlil náměstek ústředního školního inspektora Karel Kovář.
Také druhý podnět, který se týkal otřesné šikany 13leté dívky, shledala inspekce jako důvodný. Odpor rodičů se zvedl po zveřejnění tohoto případu, jejž vyšetřují kriminalisté. Třináctiletou dívku si vyhlédla trojice spolužáků, kteří jí roky ubližovali. Podle státní zástupkyně Taťány Ulčové oběť ponižovali a nutili k nechutnostem, z nichž některé měly i sexuální podtext. Dívka se psychicky zhroutila, dokonce přemýšlela o sebevraždě.
Náměstka petice překvapila
Škola musí následně přijmout opatření a informovat inspekci. „My po určité době zkontrolujeme, zda byla účinná. Zpravidla je ověřujeme na místě,“ nastínil Kovář. Se závěry inspekce se seznámil i zřizovatel, jímž je město. Starosta Robert Zelenka (Žijeme Blovice) potvrdil, že se záležitostí zabývají.
Na šikanu si stěžovali i další rodiče, zpravidla osobně a ústně. „Z našeho pohledu je to bohužel neprokazatelné, protože o tom není žádný písemný záznam,“ konstatoval náměstek. Standardní postup podle něj je, aby se zákonní zástupci nejdříve obrátili na třídního učitele. „Když u něj nenajdou odezvu, pak na ředitelku. A pokud ani to nezabere, je vhodné podat podnět a požádat o písemné vyjádření,“ doporučil.
Rodiče už petici s více než 400 podpisy předali zastupitelům. Kováře takové množství překvapilo. „Je to projev obrovské nedůvěry vůči paní ředitelce. To se nedá změnit za měsíc ani za půl roku. Pochybuji, že by chtěla za těchto okolností ve své funkci zůstat,“ zhodnotil Kovář.
Ředitelka Dagmar Hitková ve středu s médii nekomunikovala. Řekla, že se k celé záležitosti vyjádří později. Během zastupitelstva nicméně prohlásila, že šikanu vždy řešili. Mimo jiné udělili kázeňské postihy.
Škola nemůže za stávajících podmínek fungovat
Podle Kováře je potřeba zarazit šikanu včas, aby si agresor nemyslel, že může v jednání pokračovat. „Škola by měla vytvářet bezpečné prostředí, v němž oběť ví, že jí učitelé pomůžou a agresora zastaví,“ vysvětlil.
Pakliže děti zažívají trvalou hrozbu, starají se v první řadě o to, jestli jim někdo neublíží, ne o výuku. „Žáci spálí energii na svou ochranu, kterou má zajistit škola. Vzdělávací proces tak hraje vedlejší roli,“ pokračoval Kovář. Podle něj blovická škola nemůže za stávajících podmínek normálně fungovat. „Potřebuje co nejdříve zklidnit a restartovat,“ podotkl.
Zároveň ale připustil, že škola je svým způsobem bezbranná, má-li žáky s výraznými poruchami chování. Musí je totiž vzdělávat. „Nesmí je vyloučit, protože platí povinná docházka. Teprve pokud chování žáka překročí zákonné hranice, hrozí mu umístění do diagnostického nebo výchovného zařízení. Ale v běžných případech to záleží hlavně na rodičích, jestli dítě přeloží jinam,“ uzavřel.