Hlavní obsah

Sexuální harašení se nevyhýbá ani Evropskému parlamentu. Poslanci musí povinně na školení

5:41
5:41

Poslechněte si tento článek

Sexuální obtěžování se nevyhýbá ani Evropskému parlamentu. Europoslanci kvůli tomu musí do šesti měsíců od nástupu do funkce na speciální školení. Povinnost reaguje na případy sexuálních útoků, kterých byly v minulosti řešeny údajně desítky – často mezi poslanci a jejich asistenty. Školením už prošli například Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), Alexandr Vondra (ODS) nebo Danuše Nerudová (STAN).

Foto: ČTK/AP

Evropský parlament

Článek

„Bylo to povinné. Probíhalo to jako podobná školení jinde. Třída se rozdělí na tři části. Jedna část – to je tak 25 procent –, ti to berou vážně. Pak je drtivá většina, která při tom kouká do mobilního telefonu, bere to jako buzeraci, ale nic proti tomu neudělá. A pak je několik disidentů, kteří se to snaží nabourat, ale nepodaří se jim to. Já jsem celoživotní disident,“ popsal Novinkám pobaveně Vondra.

Situace v europarlamentu ale tak odlehčená není. Jak na jaře informoval server Politico, zhruba polovina z 1135 oslovených zaměstnanců v loňském roce uvedla, že zažila psychické obtěžování v práci, asi 176 lidí zažilo i sexuální obtěžování a 92 lidí fyzické.

Anonymní dotazování provedla skupina Me Too, tiskové oddělení europarlamentu informace o případech kvůli ochraně osobních údajů neposkytlo.

Sexuálních útoků v amerických ozbrojených silách navzdory opatřením přibývá

Amerika

Pro případné oběti nicméně Evropský parlament zavedl postup.

„Každý, kdo má pocit, že byl vystaven obtěžování ze strany poslance Evropského parlamentu, se má obrátit na poradní výbor, který se zabývá stížnostmi na obtěžování týkající se poslanců Evropského parlamentu. Výbor naslouchá každému, kdo se domnívá, že je obětí. Funguje autonomně, nezávisle a na přísně důvěrném základě,“ sdělil Novinkám tiskový odbor.

Harašícím poslancům hrozí sankce

Pokud výbor usoudí, že existuje dostatek důkazů pro zahájení vyšetřování, vyslechne příslušného europoslance a další svědky.

„Jakmile je vyšetřování ukončeno, výbor předá své stanovisko předsedovi. Práce výboru je přísně důvěrná a v případech, kdy je přijato rozhodnutí o uložení sankcí, to předseda oznámí na plenárním zasedání. Upozorňujeme, že tento postup žádným způsobem nenahrazuje potenciální soudní řízení,“ dodal tiskový odbor.

Sankce můžou být podle jednacího řádu Evropského parlamentu různé. Jedná se buď o udělení důtky, zákaz zastupování parlamentu v delegacích, omezení přístupu k důvěrným informacím, vyloučení ze zasedání parlamentu, nebo o ztrátu nároku na příspěvek na pobyt, který činí 350 eur na den, až po dobu 60 dnů. Poslanec může být také zbaven funkcí v parlamentu.

Jako vážný problém vnímá sexuální obtěžování v Evropském parlamentu nová europoslankyně STAN Danuše Nerudová. „Musíme vytvořit prostředí, ve kterém se oběti budou cítit bezpečně a podporovaně, aby mohly nahlásit obtěžování, a zajistit jim potřebnou pomoc během celého procesu s administrativou parlamentu,“ řekla Novinkám.

Za problém pokládá vymahatelnost trestů. „Není možné, aby europoslanci, kteří obtěžují, dále v klidu pokračovali ve svých aktivitách, což se dnes v hodně případech děje,“ dodala.

Naopak evropští matadoři Vondra a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vnímají celé školení jako nesmysl. „Připomíná mi to politická školení z dob komunismu,“ poznamenal Vondra.

Zastavte Vatikánskou smlouvu. Oběti sexuálního zneužívání poslaly otevřený dopis politikům

Domácí

Školení absolvoval v pondělí i Zdechovský. „Je to prostě blbost. Pokud někdo chce sexuálně harašit, tak mu sexuální školení nepomůže. Je to jen zabití jednoho dne obecnými řečmi, nic pořádného se tam nedozvíte,“ řekl Novinkám lidovecký europoslanec.

Obává se, že celé školení může naopak některé zaměstnance, kteří se ve své práci neosvědčili a dostali výpověď, motivovat k nařknutí europoslance z harašení.

„Často se stává, že když se chce europoslanec zbavit svého neproduktivního asistenta, tak ho asistent obviní ze sexuálního zneužívání. Prokázaných případů je minimum, ale obvinění bylo v minulém volebním období několik desítek. Většina případů se odehrála u liberálů, zelených, socialistů a komunistů. Ti, co nejvíc křičí po školení, mívají největší problémy,“ rýpnul si Zdechovský do kolegů.

Domnívá se, že falešně nařknout poslance je jednoduché, ten má pak však zničenou kariéru a pověst, často i osobní život. „Prožíval jsem to s jedním ze svých kolegů, který byl falešně obviněn, i s jednou falešně obviněnou kolegyní z Dánska. Když na vás někdo hodí takovou špínu, tak z toho se umýt není jednoduché. Vyšetřování pak trvá zhruba rok,“ uzavřel Zdechovský.

V minulosti byla takto šetřena dánská europoslankyně Karen Melchior. V roce 2021 byla obviněna, že obtěžovala své asistenty.

Šéfka české Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) se školením v Evropském parlamentu inspirovat nebude. „Kdokoliv ze zaměstnanců se setká s jakoukoliv formou obtěžování, může se anonymně prostřednictvím schránky důvěry nebo napřímo obrátit na etickou komisi, která se případem bude zabývat,“ upozornila Novinky. Poslanci se pak mohou obrátit na mandátový a imunitní výbor.

Kvůli #MeToo si méně Američanů troufne navázat poměr v práci

Zahraniční

Výběr článků

Načítám