Článek
„Jsme prostě přesvědčeni o tom, že během těch pěti let se musí najít mechanismus, aby nedocházelo k tomu, že si o tom budou rozhodovat politici,“ zdůvodňovala návrh předsedkyně senátorů ANO Jana Mračková Vildumetzová. Podle ní by výpočet pro stanovení platů měl zůstat na letošní úrovni. Další projednávání novely o platu ústavních činitelů podpořil ze senátorů vládních stran pouze lidovec Jiří Čunek s ohledem na senátní zvyklosti nezamítat v prvním kole úpravy, které nejsou v rozporu s právním řádem.
„Mně připadá naprosto nemorální, abych o vlastním platu hlasovala,“ zdůvodnila senátorka Daniela Kovářová (nezávislá), proč další projednávání novely nepodpoří. Zamítnutí návrhu doporučili předseda senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, Michael Canov (SLK) nebo Jan Paparega (ProMost). Klub ODS a TOP 09 obvinil na sociální síti X z pokrytectví ty předkladatele, kteří kromě senátorského platu mají zvyšující se příjem za komunální funkci, proti čemuž se zástupci ANO ohrazovali.
Vláda označila Babišův návrh za nesystémové a populistické opatření. Předloha nezahrnuje podle vládních legislativců žádný „rozmrazovací mechanismus“, který by skokovému zvýšení platů zabránil. „V návaznosti na dostupná data z předchozích let lze v takovém případě očekávat růst platové základny o více než 30 procent,“ stálo v předběžném stanovisku kabinetu.
„Neutečete tomu,“ hřímala Schillerová. Koalice opět shodila zmrazení platů politiků
Koaliční kabinet prosazuje navzdory opoziční kritice novelu, podle níž by se platy vrcholných politiků měly meziročně zvýšit podle funkce zhruba o 6,9 až 6,98 procenta. Plat řadového poslance a senátora by příští rok vzrostl o 7100 korun na 109 500 korun měsíčně, plat prezidenta by činil 365 000 korun, o 23 800 korun víc než teď. Pokud by novela nebyla přijata, platy by od ledna vzrostly o dvojnásobek v porovnání s vládním návrhem.
Vládní předloha vrací do zákona základní koeficient tři místo 2,822, který Ústavní soud zrušil s účinností ke konci letošního roku. Pro příští rok ale vládní novela stanoví platové základny přímo. Pro vrcholné politiky a další funkcionáře jde o 101 364 korun, pro soudce o 121 685 korun a pro státní zástupce 109 516,5 koruny. Výše základny pro žalobce podle vlády zachovává pravidlo, podle kterého zástupce představuje 90 procent platové základny soudců. Předlohy Babiše a senátorů stanoví jen základnu pro vrcholné politiky, do konce roku 2029 by byla na letošní úrovni 94 775 korun.
Vládní novela navíc zavádí také paušální náhradu pro manžela nebo partnera prezidenta republiky. Prakticky ji bere z paušální náhrady hlavy státu. Náhrada prezidenta by nově činila 235 procent platové základny, manžela či partnera 100 procent. Pokud by hlava státu manžela nebo partnera neměla, její náhrada by představovala nynějších 335 procent platové základny.