Článek
Pro změnu hlasovalo ve středu 70 ze 74 přítomných senátorů, ruku zvedli i členové ČSSD a hnutí ANO, kteří se tak postavili proti návrhu vlastní vlády. Žádný senátor nebyl proti.
Zákonodárci vratku zdůvodnili tím, že původní návrh je podle nich diskriminační a rozděluje rodiče na kategorie.
„Neměli bychom měnit pravidla hry uprostřed běhu, a pokud je měníme, tak by se ta nová pravidla měla vztahovat na všechny, kdo se na běh vydali,“ okomentovala to senátorka Šárka Jelínková (KDU-ČSL).
Maláčová: Kompromis pomůže 80 procentům rodičů
Vládní návrh, který přiznává více peněz jen rodičům, kteří rodičovskou budou v lednu aktivně čerpat, může být podle ní v rozporu s ústavním pořádkem.
Vládní návrh počítá s navýšením rodičovského příspěvku od Nového roku o osmdesát tisíc, a to na tři sta tisíc korun. Vzrůst by měl také příspěvek pro rodiny se čtyřmi dětmi o sto dvacet tisíc korun.
Rozšíření vyjde stát na další 2,6 miliardy
Novela zákona vyvolala v Senátu rozsáhlou diskusi. „Za příčinu považuji fakt, že se částka dlouhou dobu nevalorizovala, a najednou k tomu dochází skokově. Zároveň je také hranice mezi těmi, kteří osmdesát tisíc dostanou a kteří nikoli, velmi těsná,“ komentoval diskusi senátor Jiří Dienstbier.
Dvě děti po sobě, ale jeden rodičovský příspěvek. Lidé to kritizují
Pozměňovací návrh zákona posoudí nyní poslanci, ti ale při projednávání novely v listopadu jakékoli navýšení zamítli. Pokud by však s pozměňovacími zákony Senátu souhlasili, stálo by to stát o 2,6 miliardy korun navíc.
Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD), který v Senátu zastupoval nemocnou ministryni práce Janu Maláčovou, ale rodiče ujistil, že se o případné nenavýšení rodičovské nemusí obávat. Poslanci budou návrh zákona projednávat v úterý 17. prosince. Očekává se, že zákon nabyde účinnosti 1. ledna 2020.