Článek
Na auto nyní stát přispívá částkou 100 až 200 tisíc korun podle výše příjmu rodiny. Navýšení má handicapovaným nahradit vratku daně z přidané hodnoty (DPH) pouze při nákupu nového vozu, kterou je podle vlády třeba zrušit kvůli nesouladu s právem EU.
Možnost vratky DPH pro handicapované se dostala do zákona ještě před vstupem ČR do EU v roce 2004 na základě požadavku ministerstva práce a sociálních věcí. Podle něj cílem bylo posílit sociální politiku státu vůči zdravotně postiženým. Dosavadní podoba vratky podle Stanjury nevyhovovala sociálně slabším lidem, protože daň se vrací pouze při nákupu nového vozidla od plátce DPH, a nikoli za ojeté vozidlo od neplátce. Daň se tak podle něj nevrací například těm, kteří si takové auto koupili od jiné rodiny.
Sněmovna do novely vložila návrh ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), který o dva roky, tedy do konce roku 2026, prodlužuje finanční podporu lidem, kteří musí doma používat umělou plicní ventilaci nebo přístroj na oxygenoterapii. Stát jim začal přispívat na elektřinu kvůli jejím vysokým cenám. V následujících dvou letech se podle Jurečky uskuteční revize dávek a poté se ukáže, zda má tato forma podpory smysl.