Hlavní obsah

Senát schválil smlouvu s Vatikánem, kterou kritizují oběti sexuálního násilí v církvi

4:00
4:00

Poslechněte si tento článek

Senát schválil ratifikaci smlouvy mezi Českou republikou a Vatikánem. Aby se dokument stal závazným, musí jej ještě schválit Sněmovna a podepsat prezident. Mezi kritiky smlouvy jsou nejen někteří politici, ale i oběti sexuálního násilí. Podle nich smlouva pomůže predátorům v církvi, protože se upevňuje možnost církevních pracovníků odvolávat se v případě vyšetřování trestných činů na zpovědní tajemství a mlčenlivost.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Jednání Senátu (ilustrační foto)

Článek

Pro ratifikaci se ve čtvrtek vyjádřilo 52 ze 73 přítomných senátorů, jednotně pro byli pouze členové lidovecké frakce.

Senátor Václav Láska (SEN 21) už dříve uváděl, že by Ústavní soud měl rozhodnout, zda je smlouva v souladu s ústavně zaručenou svobodou náboženského vyznání a zda je zpovědní tajemství pojato tak, že jen církev bude určovat, kdo je jeho nositelem. Pro přezkum smlouvy Ústavním soudem se však většina v Senátu nenašla, pro hlasovalo jen 32 ze 72 přítomných senátorů.

Kritici smlouvy budou moci podat žádost za sebe, bude stačit alespoň 17 senátorů, ovšem až po schválení smlouvy Sněmovnou.

Smlouva s Vatikánem pomůže jen sexuálním násilníkům, upozorňují oběti farářů

Domácí

Během debat o česko-vatikánské smlouvě vyšlo najevo, že na zpovědní tajemství a mlčenlivost v případě vyšetřování trestných činů se mohou odvolávat nejen faráři a biskupové, ale i stovky dalších zaměstnanců církve, tzv. pastorační pracovníci. Smlouva toto privilegium upevňuje, protože se stane součástí mezinárodní dohody.

Termín „pastorační pracovníci“ byl podle ministerstva zahraničí do smlouvy vložen kvůli tomu, že Vatikán pojem duchovní nepoužívá a že může být použit pro všechny církve. Cílem ustanovení není podle vlády rozšíření okruhu osob, které mají právo obdobné zpovědnímu tajemství.

Pirátská kritika

Smlouvu dlouhodobě kritizují oběti sexuálního násilí. „Často jsem byl svědkem argumentace, že faráři nemohou vypovídat s ohledem na zpovědní tajemství. A ta smlouva jen posílí argumenty k odpírání spolupráce při vyšetřování,“ uvedl advokát Daniel Bartoň, který oběti často zastupuje.

Mezi nejhlasitější kritiky smlouvy patří členové Pirátské strany, byl to přitom jejich ministr zahraničí Jan Lipavský, který smlouvu s Vatikánem dojednával. Poté, co Piráti ve vládě skončili, se Lipavský stal nestraníkem. Jeho někdejší kolegové mu dnes vyčítají, že je se smlouvou podvedl.

„Dostali jsme ujištění od Lipavského, že je smlouva v pořádku, a to se ukázalo, že nebyla pravda. My to kritizujeme, protože se cítíme podvedení, protože nám to Lipavský neukázal,“ řekl Novinkám pirátský poslanec Jakub Michálek.

„Svou tehdejší stranu jsem o smlouvě samozřejmě informoval,“ uvedl Lipavský.

Podle ministra je Česko jednou z posledních evropských zemí s katolickou tradicí, která dosud nemá vztahy s Vatikánem upravené dohodou. Dokument zakotvuje, že Česko zaručuje v souladu s právním řádem plnou svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání.

Zároveň zaručuje právo odmítnout vojenskou službu i odmítnout poskytnutí zdravotní služby z důvodu svědomí nebo náboženského vyznání za zákonných podmínek. Česko a katolická církev mají také spolupracovat při ochraně a udržování kulturního dědictví.

Český parlament se smlouvou s Vatikánem zabýval už v roce 2003, tehdy dojednaný text ale neschválil jako nevýhodný a porušující rovnoprávnost církví. Obdobnou smlouvu s Vatikánem má 64 států včetně 25 evropských.

Lipavský nás se smlouvou s Vatikánem podvedl, tvrdí Piráti

Domácí

Výběr článků

Načítám