Hlavní obsah

Senát: O převodu Zemanových pravomocí se rozhodneme podle lékařů, ne hradního videa

Při rozhodování senátorů o zbavení prezidenta Miloše Zemana pravomocí bude klíčová aktualizovaná zpráva o jeho zdravotním stavu. Shodl se na tom šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS) s předsedy senátorských klubů, které Novinky oslovily. Další případná videa z ÚVN podle nich nebudou hrát zásadní význam.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (uprostřed) na tiskové konferenci k dopisu Ústřední vojenské nemocnice ke zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana.

Článek

„Netroufám si říci, jestli z nějakého videa, které bylo natočeno na pokoji, lze usuzovat zdravotní stav pana prezidenta. Minimálně do hlavy mu není vidět. (..) Ten, kdo by k tomu musel případně něco říct, jsou zase lékaři,“ řekl Vystrčil Novinkám.

Narážel na video, které zveřejnil kancléř Vratislav Mynář a na kterém prezident 14. října na lůžku v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) podepisuje při návštěvě tehdejšího šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) listinu ke svolání nové Sněmovny.

Z říjnové zprávy ÚVN však vyplývá, že Mynář již v té chvíli měl od lékařů informace, že Zeman není ze zdravotních důvodů schopen pracovat.

Vystrčil proto v této souvislosti zopakoval, že Senát bude chtít znát názor odborníků, zda je Zeman schopen zastávat svůj úřad, a podle toho se bude řídit. „Politicky i lidsky je daleko příjemnější, když pan prezident bude v kondici a zdráv,“ zdůraznil.

O dočasném převodu pravomocí hlavy státu na předsedu Sněmovny a premiéra  (neboli využití článku 66 Ústavy) začali senátoři uvažovat po Zemanově hospitalizaci 10. října. V říjnové zprávě lékaři mluvili o tom, že Zeman aktuálně není schopen vykonávat funkci a prognózy jsou nejisté.

Nyní se má o stavu Zemana poradit nově vzniklé multioborové lékařské konzilium, závěry by mohlo podle ÚVN zveřejnit koncem týdne.

Nytra: Minimálně dva senátoři ODS budou proti 

Šéf nejpočetnějšího klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra, jenž sdružuje 27 z celkem 81 senátorů, řekl Novinkám, že již teď ví minimálně o dvou senátorech ODS, kteří návrh nepodpoří, jmenovat je ale nechtěl.

„Pokud se informace nezmění a nemocnice potvrdí, že pan prezident není schopen na nějakou dobu vykonávat funkci, zvedne většina klubu ruku pro,“ podotkl však.

Holeček ze STAN: Amatérský záběr nic nedokazuje

Za druhý nejpočetnější klub STAN o 24 členech promluvil pro Novinky jeho šéf Petr Holeček. Také podle něj bude při rozhodování zásadní stanovisko lékaře. „To, že někdo natočí video s panem prezidentem, kde normálně mluví nebo něco podepisuje, není ještě relevantní. Při takovýchto chorobách může nastat stav, kdy pacient vypadá a třeba i mluví zdravě,“ zdůrazňoval Holeček.

Lékaři podle něj popíšou zdravotní stav daleko lépe než „amatérský“ záběr nebo svědectví návštěvy.

A pokud jde o nově zvolené poslance STAN z krajů, kde byla dříve Zemanova voličská bašta, podotkl, že si uvědomuje, že jde o křehké téma. „Předpokládám, že každý, a nejenom starostové, bude rozhodovat podle vlastního náhledu na věc,” míní Holeček.

Lidovkyně: Video má význam, ale menší

Současná šéfka lidoveckých senátorů Šárka Jelínková, o které se mluví jako o budoucí ministryni práce a sociálních věci, naopak připouští, že i zveřejněné video může mít při jejím rozhodování jistou váhu.

„Může o něčem vypovídat, nicméně lékaři na základě nějakých výsledků testů a dlouhodobého sledování pana prezidenta stanovili, že by neměl vykonávat zrovna v tuto dobu své pravomoci,“ řekla Novinkám.

„Takže do určité míry to signál směrem k veřejnosti je, ale pro nás budou pro další rozhodování důležité výsledky konzilia,“ shrnula.

Láska: Musíme vysvětlovat důvody

A podobně to vidí i šéf sedmičlenného klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska. Podle něj nelze při rozhodování zákonodárce přihlížet k dalším okolnostem. „V Ústavě je psáno, že se mám jako senátor řídit svým nejlepším vědomím a svědomím. A podle toho je pro mě rozhodující zpráva ÚVN,“ uvedl pro Novinky.

„To, že to veřejnost nemusí pochopit, na mě může mít vliv v tom, že se to budu snažit daleko více, citlivěji a obsáhleji vysvětlovat, nikoli na moje hlasování jako takové,“ doplnil s tím, že předpokládá, že se zbytek klubu zachová stejně.

K využití článku 66 Ústavy o přenesení pravomocí jsou potřeba nejen hlasy nadpoloviční většiny přítomných senátorů, ale i poslanců.

Předseda ODS a pravděpodobný budoucí premiér Petr Fiala už dříve uvedl, že Sněmovna by o převodu pravomocí prezidenta neměla rozhodovat hned na ustavující schůzi, která se plánuje na 8. až 10. listopadu, ale případně až na schůzi následné.

V úterý Fiala oznámil, že podle kancléře Mynáře se na něj prezident těší a je připraven se s ním sejít k vyjednávání o vládě a plnit tak své ústavní pravomoci. Schůzka by se však měla odehrát až po přeložení prezidenta z JIP na standardní lůžko, její termín tak není zatím nijak stanoven.

Výběr článků

Načítám