Článek
Většina představitelů senátních klubů podle ankety ČTK dává přednost standardní cestě, podle níž by Sněmovna byla rozpuštěna až v případě, že by vláda třikrát po sobě nezískala důvěru.
Předčasně ukončit funkční období Sněmovny si senátoři vyzkoušeli před šesti lety. Po pádu kabinetu Václava Klause se na tom tehdy dohodla ODS s ČSSD, toho času dva nejsilnější kluby v horní komoře. ODS má sice i dnes nejsilnější senátorský klub s 26 členy, ale sociální demokraté mají v Senátu jen 11 zástupců.
; ;
Ústavní zákon přitom musí být schválen oběma komorami parlamentu, a to třípětinovou většinou, která v Senátu představuje hlasy 49 při účasti všech 81 členů horní komory. Ve dvousetčlenné Sněmovně tato většina představuje 120 hlasů. Dnes by ho podpořila ODS a s úpravami ČSSD. "Před šesti lety jsme nechali poslancům všechny prebendy až do konce a Senát se neujal své role podle ústavy," uvedl senátor. Podle něj měla horní komora v souladu s ústavou převzít pravomoci rozpuštěné Sněmovny.
Senát má rád standardní řešení, ústavu nerad mění, uvedl v pondělí místopředseda Klubu otevřené demokracie Jan Hadrava (US-DEU). Při nynějším složení Senátu v něm ústavní zákon o rozpuštění sněmovny nemá šanci, prohlásil. Skeptická je k této možnosti i předsedkyně klubu Nezávislí Helena Rögnerová (za KDU-ČSL).
Špidla s Klausem i o fotbale
V pondělí se poprvé od sobotního rozhodnutí rezignovat Špidla osobně sešel s prezidentem Klausem, a to na summitu NATO, který dnes začal v Istanbulu. "Mluvili jsme pouze o technických podrobnostech politické situace," řekl novinářům Špidla.
Dodal, že s Klausem probral také vítězství českých fotbalistů nad Dánskem v nedělním čtvrtfinálovém zápase mistrovství Evropy v Portugalsku.