Hlavní obsah

Segregace Romů v ČR pokračuje, upozornila Rada Evropy

České republice se ani přes dílčí zlepšení zatím stále nedaří zastavit segregaci Romů. Romské děti i nadále čelí diskriminaci a jsou umisťovány do praktických škol. Roste rovněž počet projevů xenofobie ve společnosti, upozornil v pátek poradní výbor Rady Evropy (RE). Jeho zpráva vychází z šetření, které v ČR provedli zástupci Rady Evropy loni.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Segregace se podle zprávy projevuje zejména ve vzdělávání (ilustrační foto).

Článek

"Zajištění dostatečného přístupu k vzdělání pro romské děti má zásadní význam pro boj proti diskriminaci Romů ve všech odvětvích společnosti. Česká republika dosáhla určitého pokroku, ale je třeba toho udělat víc," sdělil generální tajemník Rady Evropy Thorbjørn Jagland.

Situace Romů je podle zprávy nejnaléhavějším sociálním problémem v České republice. Mnoho romských dětí je nadále vystaveno segregaci, když jsou umisťovány do takzvaných praktických škol, podléhají výuce na základě omezených osnov a jsou odděleny od většinové školní populace. Podíl romských dětí v těchto školách se zvýšil z 28 procent v průběhu školního roku 2012–13 na 32,4 procenta v roce 2013–14.

Pozitivní inkluze

Výbor RE vyjádřil v této souvislosti politování, že se českým úřadům nepodařilo splnit mimo jiné plán inkluzivního vzdělávání, který by tuto situaci řešil. Jako pozitivní vývoj ale výbor vítá loňskou změnu školského zákona, která má znemožnit umísťování dětí bez mentálního postižení do škol pro děti se speciálními potřebami.

Rovněž vyzývá státní orgány, aby bezodkladně přijaly veškerá nezbytná opatření k odstranění postupů, které vedou k segregaci romských dětí ve školách, a aby zajistily rovné příležitosti pro přístup ke všem úrovním kvalitního vzdělávání.

Výbor zároveň upozorňuje na to, že navzdory vládní politice na podporu tolerance mezi národnostmi ve společnosti je znát nárůst xenofobie a netolerance v České republice. Navíc přetrvávají v některých částech společnosti tvrdé protiromské a protipřistěhovalecké debaty. Výbor je zejména znepokojen tím, že tento druh projevu, kdysi omezený na extrémně pravicové strany, se stal samozřejmostí a dostal se do slovníku hlavních politických stran.

Chybí sociální bydlení

Mezi doporučení, jak řešit tyto problémy, patří efektivnější monitorování projevů nesnášenlivosti, rasismu, xenofobie a nenávistných projevů, jejich vyšetřování a uplatňování přiměřených sankcí proti jejich původcům.

Dalším důvodem ke znepokojení je diskriminace Romů v oblasti bydlení a jejich segregace v sociálně vyloučených komunitách. Příkladem toho je existence ubytoven na okraji některých měst, většinou obydlených Romy, kde se rodiny tlačí v malém prostoru a trpí ve velmi špatných životních podmínkách. Výbor doporučuje zlepšení životních podmínek Romů zejména vytvořením podmínek, které by umožnily přemístění obyvatel ubytoven do přiměřených sociálních bytů.

Výběr článků

Načítám