Hlavní obsah

Šéfové tajných služeb naštvali Hrad kritikou sbírky pro Ukrajinu

3:48
3:48

Poslechněte si tento článek

Sbírka na plastickou trhavinu pro ukrajinskou armádu vyvolala napětí mezi prezidentem Petrem Pavlem a šéfy tajných služeb.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Tisková konference po návštěvě prezidenta Petra Pavla v sídle Bezpečnostní informační služby se šéfem BIS Michalem Koudelkou, 26. března 2024

Článek

Ředitelé BIS Michal Koudelka a Vojenského zpravodajství Petr Bartovský na začátku prosince řekli poslancům na uzavřeném zasedání bezpečnostního výboru, že sbírka nazvaná Spravedlivá odplata spolku Skupina D na 100 tun výbušnin je bezpečnostní riziko.

Podle informací Novinek to vyvolalo zlou krev na Hradě, kritika je prý účelová a vedená podle dvojího metru. Aktivity spolku Skupina D zaštiťuje náčelník generálního štábu Karel Řehka a šéf vojenské kanceláře Hradu Radek Hasala.

„Nemám konkrétní informace o zprávě nebo informaci tajných služeb k iniciativě Spolku D. Nejsem také schopen posoudit rozdíl mezi plastickou trhavinou dodanou Dárkem pro Putina a prostředky na plastickou trhavinu, které chce poskytnout Spolek D. Na mé podpoře se nic nemění,“ sdělil Novinkám Hasala.

Na Ukrajinu poslali 12 tisíc dronů, teď spolek sbírá na plastickou trhavinu

Domácí

Dárek pro Putina provozuje Nadační fond pro Ukrajinu a stojí za ním podnikatel Dalibor Dědek. Na zbraně pro ukrajinskou armádu vybral už více než 900 milionů korun, za které nakoupil tank, raketomet nebo 20 tun plastické trhaviny.

Na stránkách fondu je možné najít, že celou akci podporuje ministerstvo obrany, a dokonce dohlíží na nákup a dopravu plastické trhaviny.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) patří mezi velké fanoušky iniciativy Dárek pro Putina. Zároveň ale veřejně kritizuje, že Řehka ji o tom, že převzal záštitu nad Spolkem D, který nasbíral na dodávky dronů Nemesis pro ukrajinské jednotky přes 200 milionů korun, neinformoval a že se o tom dozvěděla z médií.

Podle ministryně nad aktivitami Skupiny D, jejíž další tváří je i herec Ondřej Vetchý nebo plukovník Otakar Foltýn, který má na starosti vládní strategickou komunikaci, visí řada otazníků. Inspekcí ministryně obrany nechala například prověřit využívání dronů Nemesis ve vojenských prostorech.

Metastázuje spor Černochové a Řehky?

Proč tajné služby začaly kritizovat aktivity Spolku D, když jim nevadí totožný případ u Dárku pro Putina a když nevidí stejné bezpečnostní riziko v tom, že vláda i prezident podporují takzvanou muniční iniciativu, která má dodat Ukrajině letos půl milionu dělostřeleckých granátů?

Do zodpovězení otázky se tajným službám moc nechtělo. „Možné bezpečnostní riziko je spatřováno v propagaci sbírky na nákup 100 tun trhaviny. Rozhodně se netýkalo muniční iniciativy, která probíhá pod dohledem státu, nebo dodávek dronů,“ napsal Novinkám Jan Pejšek, mluvčí Vojenského zpravodajství.

Jeho kolega z BIS Ladislav Šticha byl ještě úspornější. „Bez komentáře. Jediné, co mohu potvrdit, je, že ředitel Koudelka na výboru pro bezpečnost podpořil slova ředitele Bartovského,“ řekl Novinkám Šticha.

Na výhrady šéfů zpravodajských služeb upozornil server Echo24, podle kterého měl Bartovský říci poslancům, že Řehkovy aktivity jsou „nešťastné a problematické“.

Možnou odpovědí, k čemu slouží podobné zpravodajské hry, může být, že rozbroje, které jsou delší dobou mezi Černochovou a Řehkou, se rozšířily do dalších sfér státní správy. Podle informací Novinek toto mínění sdílí lidé kolem prezidenta a část bezpečnostní komunity.

Spor kvůli postřelení vojáka v Keni vyostřil svár mezi Černochovou a Řehkou

Domácí

Výběr článků

Načítám