Článek
„Všechna slova a hrozby Vladimira Putina bereme vážně. A současně se nenecháme vydírat,“ prohlásila von der Leyenová po skončení dvoudenního pražského neformálního evropského summitu.
Putin o použití jaderné zbraně nežertuje, řekl Biden
Odpovídala tak na novinářský dotaz, co si myslí o slovech amerického prezidenta Joea Bidena, jenž varoval, že hrozba jaderné apokalypsy je nyní největší od dob kubánské raketové krize v roce 1962. Použitím jaderných zbraní hrozí ruští představitelé v souvislosti s nátlakem a sankcemi od světových velmocí kvůli válce na Ukrajině. Tu Rusko rozpoutalo letos v únoru. Zemi řízené Putinem se navíc ve své vlastní válce nedaří a utrpěla vážné neúspěchy.
Michel: Nezastraší nás
Podobně jako von der Leyenová se vyjádřil v Praze také předseda Evropské rady Charles Michel.
„Bereme jaderné hrozby velmi vážně. Několikrát došlo k explicitním hrozbám použití jaderných zbraní, Rusko se rozhodlo okupovat jadernou elektrárnu, aby z ní udělalo vojenskou základnu. Naprosto podporujeme snahu OSN, aby se tato hrozba snížila. Na setkáních evropských lídrů cítíme velkou rozhodnost při odsuzování Ruska skrze uplatňování sankcí. Tyto hrozby nás nezastraší, zachováme chladnou hlavu a vždy budeme agresi odsuzovat,“ uvedl Michel.
Na summitu, k němuž se kromě států EU připojily ve čtvrtek v rámci nového Evropského politického společenství také téměř dvě desítky nečlenských zemí, namátkou Turecko či Arménie, státníci potvrdili, že stojí za Ukrajinou a odsuzují ruskou agresi. EU bude napadenou zemi podporovat i nadále, a to vojensky, humanitárně, finančně i politicky.
„Evropa stojí jednotně za Ukrajinou. Pracujeme na tom, aby se Ukrajině dostala z Evropy všechna pomoc, kterou potřebuje,“ dodal český premiér Petr Fiala.