Článek
Článek na Novinkách vyšel o víkendu a hned poté si Kopecká sjednala s Masopustem schůzku na úterý 22. dubna, řekl redakci důvěryhodný zdroj seznámený s důvody setkání.
Mluvčí ministerstva obrany David Šíma nechtěl schůzku šéfa ÚVN s Kopeckou blíže komentovat, protože jde o interní věc. „Mohu však potvrdit, že v rámci ÚVN probíhá již od poloviny března 2025 veřejnosprávní kontrola. Pokud by v rámci šetření byla zjištěna jakákoli pochybení, budou neprodleně přijata nápravná opatření,“ sdělil Novinkám Šíma.
Dodal, že výsledky ale v současné době nelze předjímat. Z toho nepřímo vyplývá, že ministerstvo už dříve obdrželo poznatky o problematických smlouvách a zakázkách v ÚVN, když nařídilo v březnu kontrolu v této nemocnici.
Vedení tohoto zdravotnického zařízení v pražských Střešovicích se nechtělo k důvodům a průběhu schůzky Masopusta na ministerstvu vyjadřovat. „Konkrétní jednání interního charakteru ÚVN nekomentuje. V obecné rovině ale mohu uvést, že se vedení nemocnice setkává se zástupci ministerstva obrany pravidelně, a to vzhledem k tomu, že je příspěvkovou organizací tohoto resortu,“ sdělila ve čtvrtek tisková mluvčí ÚVN Adéla Davidová.
První trestní oznámení z konce března se týká IT bezpečnosti a údajně předraženého nákupu bezpečnostní technologie QRadar. Druhé z počátku dubna dodatku ke smlouvě na zajištění úklidových služeb, jenž byl prý nezákonný.
Obě nyní leží na stole žalobců z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 6, kteří dosud nerozhodli, zda věc postoupí policii k prověření, jak Novinkám ve čtvrtek potvrdil tamní šéf Richard Petrásek.
Co se týká IT zakázky, nemocnice podle oznámení z pera advokátky Niny Rýdlové vysoutěžila hardware a software pro SIEM IBM QRadar zbytečně draho. Navíc prý obdržela podstatně levnější komponenty, než bylo ve smlouvě deklarováno. Na to, že může jít o nevýhodnou zakázku, byl podle autorky podání ředitel Masopust několikrát a z více stran upozorněn, přesto ji podepsal. Mohl se tak údajně dopustit trestného činu porušení povinnosti při správě cizího majetku.
Problematický je také dodatek ke čtyřleté smlouvě na úklid v ÚVN. Podepsalo ho ještě předchozí vedení nemocnice loni 5. března. Měl prodloužit předchozí smluvní vztah. Jenže k podpisu došlo podle oznamovatelky až měsíc po skončení původní smlouvy, která přestala platit 5. února 2024.
Rýdlová míní, že smlouvu už ani nešlo podle zákona o zadávání veřejných zakázek prodloužit, tudíž je dodatek neplatný. „Dodatek byl podepsán až měsíc po ukončení smlouvy, tedy v době, kdy již žádný právní smluvní vztah neexistoval a existovat ani pro překročení čtyřleté zákonné lhůty nemohl,“ napsala ve svém podání z 4. dubna.
Právní kancelář: Dodatek nebylo možné uzavřít
Podezření o tom, že by mohlo jít o pořádný průšvih, měl podle všeho i náměstek ředitele ÚVN pro investice, obchod a zdravotnickou techniku Jiří Havel. Ten podle nynějších zjištění Novinek loni v listopadu požádal o právní konzultaci mimo jiné právě kvůli dodatku ke smlouvě na úklidové služby jednu známou pražskou advokátní kancelář.
V dotazu napsal, že má naléhavou prosbu na posouzení smluvních vztahů týkajících se i úklidových služeb z toho důvodu, aby se nedopustil „pochybení při správě cizího majetku“.
Rezultát právníka z oslovené advokátní kanceláře v odpovědi zaslané e-mailem Havlovi i dalším tehdejším náměstkům ÚVN pro ekonomiku Tomášovi Perutkovi a pro oblast IT Miroslavu Sýkorovi byl jednoznačný: „Dodatek byl uzavřen i účinný až po zániku původní smlouvy uběhnutím doby, na kterou byla uzavřena. Dodatek z tohoto důvodu nebylo možné uzavřít,“ napsal advokát třem náměstkům nemocnice v e-mailu datovaném loni 5. listopadu. Kopii e-mailu má redakce k dispozici.
Právník dále v odpovědi doplnil, že ÚVN v důsledku neplatnosti dodatku čerpala služby bez právního důvodu a že se jedná „o bezdůvodné obohacení“. Zároveň doporučil, aby nemocnice okamžitě zahájila nový tendr na úklid.
Informaci potvrzující možnou nezákonnost dodatku ke smlouvě předali podle důvěryhodného zdroje redakce náměstci řediteli Masopustovi. Autorka trestního oznámení má i proto za to, že podezření padá také na něj, i když převzal vedení nemocnice loni v červenci, tedy až po uzavření dodatku.
„Nesjednal žádnou nápravu, neukončil protiprávní plnění a naopak vědomě umožnil pokračování plnění na základě neplatné smlouvy,“ podotkla Nina Rýdlová v oznámení. I v tomto případě jde podle ní o podezření na porušení povinnosti při správě cizího majetku a navíc také podezření na trestný čin porušení závazných pravidel hospodářského styku.