Článek
"Je to asi nejlepší řešení," řekl Právu plzeňský primátor Pavel Rödl (ODS). Hosman si za základ své bakalářské práce vybral práci svého bývalého nadřízeného Radovana Sládka. Jeho advokát Radek Ondruš přiznal, že šéf plzeňské městské policie práci opsal i s chybami.
Sedm let stará bakalářská práce nyní už bývalého šéfa městských strážníků v Plzni a absolventa místních práv Luďka Hosmana se ve většině textu zcela shoduje s o rok starší prací jeho někdejšího nadřízeného. Obě vznikly na stejné katedře plzeňské právnické fakulty, mají podobné téma, shodné názvy většiny kapitol, obsahují stejné chyby v diakritice a podobně.
Podle Ondruše ale nešlo o selhání jednotlivce, nýbrž systému. Práce prý neměla v žádném případě projít obhajobou. "Měl to chytit už vedoucí práce. Měl ho s tím vyhodit," dodal Ondruš.
Podle něj jde o to, že Hosman dělal školu na začátku dálkově a nikdo jemu ani ostatním nevysvětlil, jak mají čerpat z pramenů, co mohou a nemohou opsat, co mohou citovat.
Na fakultě nebyly vytvořeny vůbec mechanismy pro to, aby práce byly řádně kontrolovány, argumentoval také Ondruš. "Měl být vedoucí práce, oponent, komise. Je zjevné, že to vůbec nečetli," dodal Ondruš.
Hosman zastával funkci od roku 1998. Jeho případ vyšetřuje útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality. Kromě titulu bakalář, o který nyní přijde, má Hosman na plzeňských právech i titul magistr a JUDr.