Článek
Podle internetových stránek listu Der Standard, které v neděli na rozhovor upozornily, doporučil Baradej Rakušanům, aby se "nesoustředili na skutečnost, že tato elektrárna je, ale více na bezpečnost atomové elektrárny".
Šéfka českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová prohlásila, že Baradejovo vyjádření vychází především z výsledků více než dvaceti expertních misí, které od roku 1990 jadernou elektrárnu Temelín navštívily.
Žádna z nich podle ní nikdy neshledala nic, co by mělo budit nějaké znepokojení. "V počtu těch misí je Temelín světovým rekordmanem," řekla Drábová České televizi.
Od začátku spouštění existence Temelína poskytujeme rakouským kolegům a partnerům velmi nadstandardní informace a hodláme v tom pokračovat, dodala Drábová. Podle ní však vyjádření generálního ředitele MAAE Rakušany patrně neuklidní, "protože v jejich přístupu k Temelínu je poměrně hodně emocí a s těmi se těžko bojuje racionálními argumenty".
Rakušané spokojeni nejsou
Aktivisté z hornorakouské organizace Atomstopp, kteří pořádají blokády hranic v ČR, v oficiální tiskové zprávě označili Baradejovo ohodnocení situace ohledně Temelína za nesprávné a jeho rady za "pochybné". Už několik měsíců se snaží přimět rakouskou vládu, aby kvůli jihočeské jaderné elektrárně podnikla proti České republice právní kroky.
Provoz jihočeské elektrárny je dlouhodobě trnem v oku rakouským odpůrcům jaderné energie i některým rakouským politikům. Českou stranu obviňují z porušování ujednání z Melku. Ta Praze mimo jiné ukládají povinnost informovat Vídeň o poruchách v Temelíně. Podle jejich názoru tak Česko nečiní.
Česká vláda považuje námitky rakouských odpůrců Temelína za neopodstatněné a odmítá i blokády hranice.