Článek
„Dnes zjevně začíná ostrá fáze útoku na mě – bez veřejně známých motivací, zato s jasně rozdanými rolemi. Je fascinující, jak rychle se šíří jistota tam, kde chybí fakta,“ uvedl ve čtvrtek Souček na síti X.
Šéf veřejnoprávní televize tvrdí, že řadu týdnů vzdoruje pokusům o vydírání.
„Dostal bych bonus a nebudu odvolán, pokud propustím Václava Moravce a nebudu vymáhat škodu po členech Rady, kteří v roce 2020 nezákonně odvolali Dozorčí komisi,“ tvrdí Souček s tím, že za pokusem o destabilizaci televize je člen Rady České televize Vlastimil Ježek, který údajně usiluje o návrat bývalého ředitele Petra Dvořáka.
Souček tvrdí, že Ježek opírá svou kritiku o nerelevantní, případně vyřešená témata.
Ježek v půlce dubna v rozhovoru pro server Aktuálně.cz uvedl, že Souček je zralý na odvolání a že pokud by se tak mělo stát, tak nejpozději do poloviny června, aby rada stihla zvolit a jmenovat nového ředitele do podzimních parlamentních voleb.
„Načasování není náhodné: po roce a půl práce, stovkách hodin a úspěšném boji o novelu mediálního zákona čeká vše na poslední podpis. Po něm už by bylo výrazně složitější mě obviňovat z neúspěchu,“ uzavřel Souček své nynější prohlášení s tím, že detaily předloží v pátek.
Zvýšení koncesionářských poplatků prošlo Senátem a čeká na podpis prezidenta.
Po Součkově odvolání volá nejnověji i petice, jejíž autoři tvrdí, že destabilizoval situaci v ČT a vyvíjí nátlak na redaktory, ruší pořady a vyhrožuje ukončením celých programových okruhů.
Výzvu podporují některé osobnosti - například někdejší šéf Senátu Petr Pithart, písničkář Jaroslav Hutka či kněz Tomáš Halík - i spolek Milion chvilek a další iniciativy.
Souček v březnu dostal od Rady ČT výtku. Ta umožňuje jeho odvolání. V reakci se přirovnal k Miladě Horákové, kterou ve vykonstruovaném procesu popravili komunisté, za což sklidil ostrou kritiku. Posléze se za neadekvátní příměr omluvil.