Článek
„Máma ležela a najednou měla záchvat. Úplně první jsem zavolal svýmu staršímu bráchovi, který byl ve škole. On mi řekl, abych zavolal záchranku a dal mi číslo 155,“ řekl Novinkám dnes již osmiletý školák z Kladna, na kterém vloni v listopadu zůstala zodpovědnost za záchranou akci.
V té době sedmiletý Tomáš neváhal a na tísňovou linku hned zavolal. „Chtěli vědět, kde bydlím a jak se jmenuju. Pak jsem mamince zpod hlavy vyndal polštář, na kterém ležela,“ popsal, co musel podle instrukcí z telefonu udělat. Adresu domů Tomáš naštěstí znal, dnes bez zaváhání řekne i důležité číslo 155.
Když záchranáři po asi deseti minutách dojeli na místo, narazili na překážku v podobě dvou velkých psů, které rodina vlastní. „Máme jednoho velkého leonbergera a jednoho křížence,“ řekl Tomáš. Přestože je ještě malý chlapec, nakonec sám obě zvířata zadržel, aby mohli lékaři bez obav dovnitř.
Sedmiletí bráchové z Opavska mají záchvat skoro každou hodinu, na vině je těžká forma epilepsie
„Odvezli mámu do nemocnice, ani jsme tam za ní nejeli. Teď už je to dobrý,“ zakončil.
V rodině mají ke zdravotnictví blízko. Maminka je zdravotní sestra a starší bratr studuje, aby se stal záchranářem. Tomáš zatím netuší, jaké povolání v budoucnu zvolí.
Tomášova maminka již dříve podobnou ataku prodělala. Epileptický záchvat je způsobený poruchou funkce mozku, lidé při něm mohou ztratit vědomí, mít křeče a řadu dalších závažných příznaků, uvádí Národní zdravotnický informační portál. Často je proto potřeba lékařská pomoc.
Jeho táta dodal, že po odjezdu záchranářů se objevil další problém. „Protože doma zůstalo osamělé dítě, přijela k nám i policie a chtěli Tomáše odvézt, že ho nemůžou nechat samotného. Já jsem byl zrovna v Holandsku a honem rychle jsem sháněl kamaráda, který k nám přijel, zaručil se za něj a doma s ním zůstal,“ uvedl.
Nezamrznul, nezpanikařil
Kvůli chlacopvě pohotové reakci je na Tomáše hrdá celá rodina. „Když jsem se vrátil, tak jsem se doma rozbrečel, co na to říct,“ komentoval jeho táta.
Chlapcovu duchapřítomnost a klidné následování pokynů podle něj ocenili i záchranáři a dispečerka na tísňové lince. „Nezamrznul, nezpanikařil, nic takového,“ řekl pyšně otec.
Za hrdinský skutek, který mnohdy dělá problém i dospělému, Tomáš ve čtvrtek získal ocenění v soutěži Dětský čin roku. On sám ani jeho rodina však netuší, kdo ho do soutěže přihlásil. „Já jsem se nepřihlašoval, ani nevím kdo to byl,“ řekl. „Buď to byli učitelé, nebo záchranáři,“ myslí si jeho táta.
V rámci projektu Dětský čin roku bylo letos oceněno celkem deset dětí, mimo jiné také čtrnáctiletá dívka Hana, která zabránila obtěžování ve vlaku, nebo třináctiletý Daniel, který daroval kostní dřeň svému desetiletému bratrovi.