Hlavní obsah

Sedm týdnů po katastrofě. V Povodňové ulici otloukají omítky, lidé se bojí mrazů

Zatímco na většině území Česka si po sedmi týdnech na povodně už spousta lidí téměř nevzpomene, na Opavsku si o nějakém odpočinku můžou nechat jen zdát. V Držkovicích, kde voda zatopila téměř všechny domy, už je bláto uklízené, zničený nábytek je na skládce, ale bydlet se ve vyplavených místnostech stále nedá.

Zaplavené Držkovice po sedmi týdnechVideo: Aleš Honus, Novinky

Článek

I po sedmi týdnech od povodně jsou stopy po řádění živlu v Držkovicích, malé osadě u Opavy, patrné na každém kroku. Vyvrácené ploty, kontejnery s omítkou, kterou lidé oklepávají ze zatopených místností, a na každém domě viditelná ryska, která značí, kam všude se dostala voda. Ve většině domů byly zatopeny i obytné místnosti v přízemí.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Povodňová ulice v Držkovicích u Opavy

Osada v západní části Opavy na tom samozřejmě není tak špatně jako některé obce na Jesenicku, kde i padaly domy, starosti místních lidí však nejsou o moc menší. Nepříjemné vzpomínky se místním lidem, kteří o víkendu pracovali naplno, vracejí v paměti neustále.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Pozůstatky po povodni v Držkovicích

„Všechno je stále mokré, bojím se, co to udělá, až přijdou mrazy,“ říká 73letý Justin Vnuk a ukazuje na rozsáhlé praskliny v omítce svého domu, kde žije se svou manželkou od roku 1976. „Když jsme sem přišli, nevěděli jsme, že jde o povodňovou oblast, i sousedé byli v klidu. Říkali, že se tady řeka občas rozlije, ale že to není žádná tragédie. Ale to, co jsme zažili v roce 1997 a teď znovu, je hrůza,“ řekl.

Boj o slepice

Když se začala zvedat voda, jeho manželka odjela k sestře. „Já jsem se rozhodl zůstat, psa i slepice jsem přestěhoval do patra. Většina lidí tady evakuaci odmítla, nevěřili, že v celé obci bude metr vody a někde i víc. Když voda opadla, pustil jsem slepice ven, ale protože voda poničila ploty, odešly na nedaleké zelené prostranství, kde je roztrhal pes, který utekl majiteli v Polsku. Ze sedmi slepic to přežily jen tři,“ posteskl si muž, který bydlí v ulici s příznačným názvem Povodňová.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Justin Vnuk se slepicemi, které přežily.

Nejraději by se odstěhoval, jeho dům je ale teď neprodejný. „Kdyby mi někdo nabídl tu možnost, zvednu se a nezůstanu tady už ani den,“ řekl.

Zdi plné vody

Jeho sousedé si ale myšlenky o odstěhování nepřipouštějí, většinou jde o starousedlíky. Jedním z nich je Jiří Otipka, který se svým synem v sobotu pokračoval v opravách domu v Polské ulici a v úklidu.

„V domě mám tři vysoušeče a jedou už od září naplno. V prvních dnech vytáhly až třicet litrů denně, teď vylíváme stále ještě 20 litrů za 24 hodin, vlhkost tu stále je,“ řekl Novinkám. Starost mu teď dělají i účty za elektřinu. „Spotřeba tří vysoušečů za měsíc vychází na deset tisíc korun,“ posteskl si.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Jiří Otipka s vysoušečem ve svém domě

Naproti jeho domu stojí kulturní dům, ve kterém voda při povodni vystoupila do výše asi 70 centimetrů. Právě v sobotu zde firma najatá radnicí začala s opravami, během dopoledne naplnila přistavený kontejner poničeným stavebním materiálem.

Foto: Aleš Honus, Novinky

Následky povodně v kulturním domě v Držkovicích

„Musíme oklepat veškeré omítky do výše téměř jednoho metru. Pak se nechají zdi vyschnout a musí se udělat kompletně nové omítky. Škody jdou určitě do milionů korun. Zničené jsou samozřejmě všechny dveře, musí se opravit fasáda. To samé nás čeká také na poště v sousedních Vávrovicích,“ řekl majitel najaté firmy Ivo Kratochvil v kulturním domě v Povodňové ulici.

Domy zatopené i tam, kde to nikdo nečekal. Apokalypsa, říká starosta Opavy-Vávrovic po částečném opadnutí vody

Domácí

Výběr článků

Načítám