Článek
Tisíce dětí právě procházejí první větší zkouškou ve svém životě. S počátkem dubna odstartovaly zápisy do prvních tříd. S čím mají největší potíže? „S řečí, s výslovností,“ říká Renata Handšuchová, učitelka z 22. základní školy v plzeňské čtvrti Doubravka.
„U některých jde o hodně velký problém, někdy to bohužel rodiče neslyší. Nebo nechtějí slyšet,“ podotýká.
Markantní zhoršení
Hana Matoušková, zástupkyně ředitelky na stejné základce, to vidí podobně. Současné děti podle ní zaostávají ve srovnání s jejich předchůdci právě v této oblasti. „Úroveň řeči se markantně zhoršuje, děti mají problém s výslovností jednotlivých hlásek,“ upozorňuje Matoušková a dodává: „Myslím, že jim chybí komunikace. Méně mluví s rodiči, méně zpívají, méně říkají básničky. A více vysedávají u tabletů či počítačů.“
Na zmíněné škole mají zápisy rozdělené do dvou dnů – v pondělí začaly, v úterý končí. Budoucí školáčci přicházejí s rodiči postupně, podle předchozí registrace.
Komise Rady Evropy: ČR nepokročila v integraci Romů ve školách, nechrání dost ani LGBT+
Jasno bude v červnu
„Elektronické přihlášky jsou jedna věc, je ale dobré, když dítě skutečně vidíme, můžeme pomoci odhalit případné problémy, odeslat je do poradny nebo jim nabídnout přípravnou třídu,“ uvádí Matoušková.
„Čekáme kolem sto dvaceti dětí, zhruba stejně jako v minulých letech,“ podotýká. Letos tady mají tři třídy prvňáků, příští školní rok to tedy asi dopadne stejně. „Ale máme kapacity i na čtyři třídy,“ konstatuje zástupkyně. Kolik žáčků skutečně nastoupí, však bude jasné až někdy v druhé polovině června.
„Uvidíme, kolik budeme mít odkladů, zatím to vypadá na nějakých patnáct. Loni jich bylo třicet a to je překvapivě hodně. Zřejmě důsledek covidu – rodiče měli strach, aby nemuseli děti doučovat,“ doplňuje Matoušková.
V celé Plzni očekávají, že letos školy přijmou podobně jako minulý rok šestnáct set prváků a k tomu stovku dětí z ukrajinských předškolních tříd.