Článek
Konkrétně ve Špindlerově Mlýně hrozilo dočasné uzavření provizorního mostu u Michlova mlýna, postaveného kvůli rekonstrukci tzv. polských mostů. V tom případě by bylo středisko na několik hodin téměř odříznuto od světa. K tomu ale nedošlo. „Teď tu svítí sluníčko, voda je na prvním povodňovém stupni,“ popisoval v úterý v poledne aktuální stav starosta města Martin Jandura (bezp.).
„Samozřejmě výlety do vzrostlého lesa nedoporučujeme. Ale jsou možnosti procházek po městě a okolí, ve Svatém Petru máme naučné stezky, třeba s hornickou historií Špindlu. Také na hřebenech, které jsou nad hranicí lesa, by mělo být bezpečno. A dostat se na ně lidé mohou lanovkami, které o víkendu budou v provozu,“ dodal Jandura.
Nejvíce zasaženy byly zřejmě východní a centrální Krkonoše. Jak to v terénu skutečně vypadá, vyrazili zjistit pracovníci Správy KRNAP už počátkem týdne.
„V současné době je uzavřená Pěnkavčí cesta (zelená) ze Spáleného Mlýna k Portáškám a úsek cyklotrasy K1A od Šramlu (žlutá) směr Přední Výsluní. Stromy v podmáčené půdě jsou nestabilní, proto tento týden důrazně nedoporučujeme vstup do zdejších lesů,“ uvedl mluvčí správy Radek Drahný s tím, že se zapadané cesty v horách postupně uvolňují.
„Je toho ale před námi ještě hodně. Aktuální omezení na cestách najdete například na webu. Nejhorší je to kolem Světlé a Černé hory. Aktuálně je kyvadlový provoz na silnici na Pomezní Boudy, kde likvidujeme popadané stromy. Počítejte se zdržením,“ dodal Drahný.
Nejvíce škod na východě a v centrální části hor
„Prořezáváme cesty a sčítáme škody. Zapadané cesty uzavíráme, a jak to jen jde, tak zase otevíráme. Situace se ale dynamicky mění. Doporučujeme sledovat facebookový profil Správy KRNAP,“ doplnil ho Václav Jansa, vedoucí odboru péče o národní park. Nebo profil na síti X.
„S ohledem na značně podmáčené lesy lze očekávat, že v tomto týdnu budou stromy nadále padat. To představuje zvýšené riziko a z toho důvodu minimálně tento týden důrazně nedoporučujeme výlety po horách,“ dodal Jansa.
„Musíme se dostat do každého porostu, do každého koutu lesa, ale zdá se, že střed a východ je postižen více než západní Krkonoše. Les je podmáčený, stromy se mohou vyvrátit při sebemenším vánku. Navíc v lese je nyní vyšší pohyb strojů, odklízecí techniky, nechme dělníkům klid na práci,“ dodal Drahný.
Nejvyšší srážky v Královéhradeckém kraji zaznamenaly o víkendu právě Krkonoše. V sobotu byla kvůli sesuvu půdy uzavřena silnice na Malou Úpu, zprovozněna byla až v neděli večer. Velmi poškozeny byly hory i na polské straně. Tamní národní park byl zcela uzavřen, přístupný je až od pondělí. Nadále je v něm ale nezbytná opatrnost, cesty jsou na mnoha místech poškozené a některé úseky tras zůstávají uzavřeny.