Článek
Pane poslanče, minule, když jsme se spolu bavili, tak jste říkal, že Evropa dokáže lehce vstřebat tisíce i statisíce uprchlíků. Nechcete tento názor přehodnotit?
Já si to stále myslím. Nesmíte zapomenout, kolik miliónů cizinců v posledních třiceti letech v Evropě přibylo. Podívejte se dneska důkladně na složení evropského obyvatelstva. Kolik je lidí z Afriky, Středního východu, Jižní Ameriky, Indie, Pákistánu, Turecka například ve Švédsku, Finsku až po Itálii. To jsou milióny a milióny.
Myslíte, že je Evropa vstřebala ke svému prospěchu? Nezadělala si pouze na problémy?
Kdybych dneska mávnutím čarovného proutku odstranil všechny Turky z Německa, všechny Pákistánce a Indy z Velké Británie, tak by se úplně propadl průmysl. V hospodářství by neměl kdo pracovat. Jeden rakouský politik mi řekl, že vývoj rakouského průmyslu bez lidí, kteří přišli především z Balkánu, by nikdy nebyl možný. Lidé se neradi dívají na přesná čísla.
Dělají se samozřejmě chyby. Stejné, jaké jsme udělali my po válce, když k nám přišli Romové ze Slovenska. Čeští cikáni byli skoro všichni zabiti nacisty, a tak přišla velká vlna ze Slovenska a Rumunska, ale bohužel jsme připustili vytvoření ghett. To je vždycky smrtelné. To víme z Ameriky; když vznikla černošská nebo portorikánská ghetta, tak sociální spirála šla vždy dolů. Když je rozptýlíte, jako to udělali Rakušané, tak tolik problémů není. Rakušané mají přitom na hlavu víc imigrantů než například Německo.
Kdysi mě pozvali na přednášku do malého štýrského městečka uprostřed hor. Ředitel mi ukázal místní školu. Ve třídě sedělo dvacet Afghánců a učili se německá řemesla.
Jedna věc jsou ale uprchlíci a druhá je islám a jeho agresivní šiřitelé. Není třeba se obávat islamizace, islámu?
Mně dělají starosti spíše naše prázdné kostely než jedna plná mešita. Protože duchovní vakuum neexistuje, stejně jako neexistuje ve fyzice. Každé vakuum se naplní.
Když zanedbáváme vlastní víru, tak se nemůžeme divit, že ji něco nahradí. Jsou tu různé indické kulty, new age nebo jiné blbiny. A nedivil bych se, kdyby se někdo přidal k islámu. Ale to je spíše naše vina než jejich.
Islám je jedno z největších náboženství na světě. Kolik z nich jsou normální lidé a kolik z nich jsou extremisté? Přiznávám, že al-Kajdá i Islámský stát jsou velmi dobře organizované, ale jinak je to spektakulární. Nesmíme zapomenout, že většině muslimů jdou ti extremisté také na nervy.
Ale to nemění nic na tom, že nás ohrožují. Co by na to říkal váš předek Adolf ze Schwarzenbergu, který porazil muslimská vojska Turků u Rábu a vysloužil si za to do erbu hlavu Turka, v níž mu krkavec klove oko?
Tehdá útočili Turci se zbraní a byl to ozbrojený konflikt. To bylo něco úplně jiného. Dnes nevidím žádné ozbrojené muslimské síly u Györu nebo u Nových Zámků, kde se v historii většinou zastavovali.
Nejsou tak silní a používají partyzánský a teroristický způsob boje.
Zatraceně. To je vlna, která přejde. Samozřejmě je blbé, že umírá spousta lidí, ale abych měl před islámem obavy, na to se cítím příliš silný v kramflecích jako křesťan.
Co nás ohrožuje víc než islám?
Naše vlastní neschopnost a zbabělost. Bojíme se islámu, Ruska, Číny, všeho. V posledních desetiletích Evropa prošustrovala spoustu peněz. Byli jsme velice bohatí, vydělávali jsme spoustu peněz a utráceli jsme je hlavně na různé programy potěšení. Nicméně jsme zanedbali výzkum. Málo univerzit patří k těm špičkovým na světě. Evropa se dostala do patentového deficitu. To jsou pro mě varovné signály. Sami sebe jsme zanedbali.
Je Evropa odsouzená k osudu civilizace v úpadku, kterou převálcují Číňané a muslimové?
Budou z nás takové velké Benátky. Lidé z Brazílie, Číny nebo Japonska sem budou jezdit, protože tu budou dobré restaurace, krásné památky a procházky, ale jako politická a průmyslová mocnost nebudeme hrát roli. Také dnes v Benátkách můžete slyšet od průvodce, jak dřív Benátky ovládaly Středomoří. Stejně bude pro naše vnuky neuvěřitelné, že Evropa byla mocnost. A sami jsme si to zavinili.
Unie to nezachrání?
Podívejte se na nacionalistický egoismus všude v Evropě. Podívejte se na našeho prezidenta, když přijímal čínského prezidenta. Tak by se nechoval, kdyby přijel např. Juncker (Jean-Claude Juncker, předseda Evropské komise - pozn. red.).
K vlastním se nehlásíme a klaníme se mocnostem zvenčí. Od druhé světové války jsme si zvykli, že nás budou chránit Američané. Dnes by Evropa nebyla sama schopná se ubránit. Žili jsme si v luxusu, ale na účet svých dětí a vnuků.