Článek
Clintonová podle Schwarzenberga českou nabídku vděčně přijala. Česku také poděkovala za to, že od srpna jeho diplomaté v Sýrii zastupují i Spojené státy. Američané svou misi uzavřeli kvůli nepokojům v zemi, kde již 18 měsíců pokračují boje mezi vládními jednotkami a povstalci.
"Nevím, jestli nějaký magor se toho v této situaci nezmocní. A pak se bude muset rychle jednat," uvedl český ministr s tím, že se nemůže stát, aby nějaký terorista měl v rukou "sarin anebo jiné podobné svinstvo".
Češi podle něj mají protichemické specialisty, kteří se již několikrát osvědčili. Podle českých diplomatů by česká jednotka byla nasazena při případném zásahu NATO, ke kterému ale aliance nemá mandát.
Řeč přišla i na spornou ochranu investic
Schwarzenberg s Clintonovou hovořil také o česko-americké dohodě o ochraně investic. Češi chtějí změnu dohody, protože ji považují za nevýhodnou a za zdroj častých arbitráží. Šéfka americké diplomacie již dříve přislíbila její úpravu. Ze Schwarzenbergových slov ale vyplynulo, že jednání příliš nepokročila. Na stole tak stále je možnost, že Češi dohodu vypoví, jak už několikrát pohrozili.
Český ministr zahraničí nicméně zdůraznil, že samotné jednání o dohodě s americkou stranou závisí na ministerstvu financí. Tam na začátku září jednal i náměstek americké ministryně zahraničí Jose Fernandez. Šéf české diplomacie ale do USA jel bez oficiálního stanoviska českého ministerstva financí k tomuto jednání. "Táhne se to strašně a bude se to ještě táhnout. Stanoviska jsou hodně odlišná," řekl. Situaci by ale nakonec podle něj mohla vyřešit dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy.
Důležitým bodem dnešní schůzky také byl miliardový tendr na dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně, o kterou má zájem i americká společnost Westinghouse. Český ministr ujistil svou americkou kolegyni, že všichni zájemci, mezi něž patří ještě Rusové a Francouzi, budou mít rovné podmínky. "Temelín je ještě otevřený, do konce roku ČEZ zveřejní výsledky toho předběžného hodnocení a pak uvidíme dál," řekl Schwarzenberg.