Článek
Ministerstvo zahraničí je zklamáno postupem rakouských úřadů. "Opakovaně umožňují, aby pro vyjádření názoru jedné názorové skupiny byla volena nemístná forma blokád hraničních přechodů," stojí v prohlášení ministerstva.
Zablokování hranic podle české diplomacie značí porušení jedné ze základních svobod EU - volného pohybu osob. "Musíme odlišit, zda hranice je uzavřená, nebo zda je to pouze demonstrace na hranici," řekl ve čtvrtek Schwarzenberg (za Stranu zelených). O problému jednal se šéfem zahraničního výboru Národní rady rakouského parlamentu Casparem Einemem.
Einem po setkání řekl, že situaci kolem Temelína je nutné řešit bez emocí a v klidu. Připomněl, že napomoci k tomu má společná česko-rakouská parlamentní komise. Obě strany již nominovaly její členy. Einem nechtěl předvídat, jak by Vídeň reagovala, kdyby Praha věc otevřela v EU.
Pro to, aby se o blokádách hovořilo na evropské úrovni, se ve čtvrtek vyslovil vicepremiér pro EU Alexandr Vondra (ODS). "Asi nazrává čas, že budeme muset tu otázku přenést i na to evropské hřiště. Přenést to téma do evropské diskuze, trošku bouchnout do stolu," řekl Vondra v rozhlasové stanici Frekvence 1.
Sobotka píše šéfům komor
Do věci se opět vložil také předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). Požádal šéfy obou komor rakouského parlamentu, aby se zasadili o odmítnutí blokád.
Tuto formu protestu na vnitřní hranici EU označil za nepřípustnou. "Za velmi nevhodné považuji rovněž to, že se tak děje bez reakce rakouských státních orgánů," uvedl v otevřeném dopise předsedkyni rakouské dolní komory Barbaře Prammerové a předsedovi Spolkové rady Manfredu Gruberovi. Podobné prohlášení, které zaslal před dvěma týdny rakouské velvyslankyni v ČR, podle dostupných informací zůstalo bez odezvy.
Aktivisté v pátek zablokují 12 přechodů mezi třetí a pátou hodinou odpoledne.