Hlavní obsah

Schůzka s Číňany nebyla zrušena, koriguje ministerstvo Zemanovo tvrzení

Česko-čínské konzultace na úrovni ministerstev zahraničí nebyly zrušeny, ale pouze přesunuty na druhou polovinu února. České ministerstvo zahraničí tak reagovalo na slova prezidenta Miloše Zemana. Ten ve čtvrtek uvedl, že Čína kvůli kauze Huawei zrušila plánovanou schůzku. Prezident se chce také sejít se šéfem Huawei, aby si vyjasnil situaci.

Foto: Twitter, Jiří Ovčáček

Miloš Zeman během návštěvy Číny.

Článek

„Nedošlo ke zrušení česko-čínských konzultací na úrovni ministerstev zahraničí, ale pouze k přeplánování jejich termínu na druhou polovinu února. To potvrdilo jak čínské ministerstvo zahraničí, tak čínská ambasáda v Praze,“ uvedl mluvčí Černínského paláce Michal Bucháček.

O tom, že měla být schůzka zrušena, mluvil Miloš Zeman ve čtvrtek. „Čínská strana zrušila plánovanou schůzku s ministerstvem zahraničí a bez udání termínu odložila mezivládní komisi pro ekonomickou spolupráci. Snažil jsem se, aby v čele komise byla čínská vicepremiérka a (vicepremiér a ministr životního prostředí) Richard Brabec,“ řekl Zeman, který se podle svých slov v dubnu na návštěvě Číny pokusí situaci zklidnit. „Sejdu se s šéfem Huawei, abychom si vyjasnili, o co jde,“ uvedl prezident.

Spory kolem varování

Před používáním softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE varoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Technologie těchto čínských firem podle úřadu představují bezpečnostní hrozbu. Zeman už dřív varoval před odvetou Číny. [celá zpráva]

Zeman také řekl, že Peking kvůli kauze Huawei odložil bez udání náhradního termínu jednání mezivládní komise pro ekonomickou spolupráci. To se podle něj dotkne minimálně 70 českých firem, jejichž zástupci s ním loni byli v Šanghaji na česko-čínském fóru.

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejím uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury - stávající i nově budované - znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potencionální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je na místě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
Související témata:

Výběr článků

Načítám