Článek
Mluvčí Vojenské policie nahlášení sbírky redakci Novinek potvrdila. „Mohu potvrdit, že Vojenská policie dala podnět k šetření z důvodu věcné příslušnosti Magistrátu hl. m. Praha. Takto postupovala z vlastní iniciativy,“ uvedla Kateřina Mlýnková. Magistrát podání potvrdil.
Podle důvěryhodného zdroje Vojenská policie hlášením rozporuje smysl sbírky a její účel, tedy to, že drony, na které Skupina D pro Ukrajinu vybírá peníze, nejsou nesmrtící, ale jde o prostředky, které Ukrajinci údajně využívají k aktivnímu boji. Magistrát, který sbírky na území Prahy eviduje –a Spolek D má sídlo v Praze –, tak vše musí prověřit.
Tahanice Řehky a Černochové
Po tahanicích a mediálních útocích ministryně obrany Jany Černochové na šéfa armády Karla Řehku, který je čestným předsedou spolku, jde o další nařčení sbírky, její oprávněnosti, legálnosti, ale i účelu. Jeden ze zakladatelů Skupiny D Milan Mikulecký ale nařčení odmítá.
„Za Skupinu D musím zdůraznit, že jsme nikdy nebyli předmětem žádného vyšetřování. Žádný orgán, ať již Inspekce ministryně obrany, Vojenská policie, vedení ministerstva, ani nikdo další se na nás nikdy neobrátil s žádnou žádostí o informace nebo součinnost,“ říká Mikulecký.
Podle něj byla transparentnost opakovaně prokázána, mimo jiné prezidentu Pavlovi. „Skupina D při své práci vždy dodržovala a dodržuje všechny platné předpisy a zákony jak v České republice, tak v dalších zemích, kde působí. Stále jsme připraveni všem našim dárcům, ale i relevantním osobám veřejného života v ČR, zpřístupnit veškerá účetní data o naší práci, včetně výsledku forenzního auditu. Tuto možnost mimochodem v minulosti využili například prezident republiky, předseda vlády i předseda opozice. Bohužel lidé, kteří nás stále pomlouvají a kriminalizují, takový zájem neprojevili nikdy,“ dodal.
Web Seznam Zprávy informoval, že ministerská inspekce byla tlačena k tomu, aby manipulovala výsledky šetření v neprospěch Skupiny D a Řehky. „O tlaku nadřízených a jejich zásahu do závěrů šetření hovoří svědectví zaměstnanců inspekce. A podezření posilují i dokumenty či záznamy z porad, které měly Seznam Zprávy možnost prostudovat,“ stojí v článku.
Manipulace s výsledky šetření ministerské inspekce
Dva zdroje z inspekce také vypověděly, že do jejich šetření vstupovali nadřízení. „Neustále se nás snažili někam tlačit, ať za každou cenu něco najdeme. Jednou nám dokonce říkali, že je zadání zjistit, že náčelník generálního štábu lže,“ říká podle webu jeden z nich o průběhu vyšetřování.
Oslovení inspektoři podle Seznam Zpráv dokonce souhlasili se záznamem výpovědi, a to z toho důvodu, že dodnes z nich nikdo nezažil tlak a snahu manipulace s šetřením. Příkazy jim měl dávat přímo ředitel inspekce ministerstva obrany Josef Sklenička.
Inspekce je nezávislý orgán a je v přímé podřízenosti ministryně obrany Černochové. Cílem byla diskreditace šéfa armády Řehky. Sklenička se dle článku přitom odvolával na šéfa Vojenského zpravodajství, ale také prvního náměstka ministryně obrany Františka Šulce. Ten tvrzení reportérů odmítl.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Karel Řehka a ministryně obrany Jana Černochová.
Pravá ruka ministryně Černochové, zmíněný náměstek Šulc, byl v minulosti spojován s řadou armádních zakázek firem, kde působil před svým vstupem na obranu. Mimo jiné možné o budoucí náhradě vozů pro speciální síly a výsadkáře Supacat. Spojován byl také se společností Liaz, kde působil jako jednatel. Firma nedávno získala tendr na bezpilotní vrtulníky pro spojovací vojsko.
Redakce Novinek inspekci i ministerstvo obrany oslovila se žádostí o vyjádření ke kauze. Ani jedna strana neodpověděla.
„O manipulacích se závěry šetření Inspekce ministryně obrany nemáme žádné jiné informace než ty, které jsou v článku, který dnes zveřejnily Seznam Zprávy,“ odpověděl Mikulecký.
Spolek od začátku svého působení vybral více než 212 milionů korun. Čestným předsedou je Řehka, předsedou je herec Ondřej Vetchý. Ten před několika týdny podal kvůli pomluvám o spolku trestní oznámení.