Článek
Seznam schválený senátním výborem obsahuje návrh, aby se nositelem Řádu bílého lva stal in memoriam plukovník Milan Malý, který bojoval za druhé světové války ve službách britské RAF, zasáhl i do bojů u Tobruku v Africe. Malý zemřel první květnový den ve věku 89 let.
In memoriam by měl být poctěn Řádem bílého lva i divizní generál Ondřej Mézl, legionář, účastník bitvy u Bachmače za první světové války. Mézl se zapojil do odboje i za druhé světové války. Po únoru 1948 emigroval do USA.
Řád TGM by mohl být propůjčen bývalému místopředsedovi Senátu Pithartovi nebo in memoriam disidentovi Wonkovi, který v dubnu 1988 zemřel v komunistickém kriminále. Byl posledním politickým vězněm v Československu, který ve vězení skonal. Oproti dobám, kdy Senát ovládala pravice, nejsou mezi navrženými na vyznamenání bratři Mašínové.
Medaili za zásluhy by podle senátního výboru mohl obdržet in memoriam psycholog Slavomír Hubálek, herec Lipský, atletka Kratochvílová a in memoriam sochařka Marie Uchytilová, autorka sousoší zavražděných lidických dětí a také mince v hodnotě 1 Kčs s mladou ženou sázející v pokleku lípu.
Uchytilová vyhrála soutěž na podobu mince v roce 1956, ta pak platila téměř třicet let. Mezi navrženými na udělení Medaile za zásluhy je i současná senátorka za ČSSD Eva Syková, která je významnou českou vědkyní a lékařkou.
Senátní organizační výbor nemá při výběru návrhů na vyznamenání definitivní slovo. Seznam není ještě konečný, senátoři totiž mohou na schůzi horní komory navrhnout další jména. O návrzích by se mělo hlasovat na rokování Senátu, které bude zahájeno 20. června. Návrhy může předkládat i Sněmovna a vláda.
Definitivní slovo při výběru má prezident Miloš Zeman, který vyznamenání propůjčuje a uděluje. Nemusí přitom jména dodaná parlamentem a kabinetem akceptovat.