Článek
Rehabilitační ústav v Kladrubech se stane vůbec prvním rehabilitačním centrem, které bude využívat k léčbě pacientů nový způsob rehabilitace. Jedná se o původní vojenskou technologii.
„Když si představíte, že bychom měli cvičit s pacientem jako terapeuti, tak to obnáší zhruba dva až tři terapeuty. Tento problém byl částečně překonán těmito robotickými systémy. Pacient je zavěšen v prostoru, pod ním jede běžící pás, jsou tam robotické a mechanické pomůcky, které mu pomáhají s nohama,“ vysvětluje koordinátor rehabilitační péče Jakub Pětioký.
Stroj eksoskeleton je určený převážně pro léčbu pacientů s poraněním páteře, získaným poraněním mozku a dalšími neurologickými postiženími dolních končetin.
Aby mohl pacient s tímto strojem chodit, musí opravdu velmi věrně simulovat podmínky chůze. Musí přenášet váhu a musí se do tohoto chůzového vzoru aktivně zapojovat, a to je ten důležitý pokrok.“
Iniciátorem tohoto projektu je válečný veterán Jiří Schams, který byl těžce zraněn před několika lety v Afghánistánu. Sám se zúčastnil slavnostního představení tohoto rehabilitačního stroje a bude jedním z prvních, kteří v Česku tuto rehabilitaci podstoupí.
Nejdříve veteráni
Rehabilitační proces se ze začátku zaměří především na postižené válečné veterány, hasiče, policisty a poté i na širokou veřejnost.
Nyní v Kladrubech angličtí specialisté školí několik českých fyzioterapeutů. „Nejdůležitější je bezpečnost, musíme si být jisti, že jsou fyzioterapeuti dostatečně kompetentní k používání tohoto stroje,“ uvedl ředitel anglické kliniky a specialista Barry Richards.
Léčba novou metodou eksoskeleton bude v Kladrubech zahájena začátkem dubna.
Cena jednoho robotického eksoskeletonu vychází v přepočtu na 5 miliónů korun. Nadační fond REGI Base se chystá v budoucnu tento nový druh rehabilitace nabídnout i jiným rehabilitačním centrům.