Článek
Mláďata nejchlupatější a nejmenší hyeny s kohoutkovou výškou okolo půl metru se doposud podařilo celosvětově odchovat pouze třem zoologickým zahradám.
Mláďata vypadají zdravě a neobyčejně čile. „Porod jsme předpokládali a zajistili v přilehlém okolí ubikace naprostý klid. O mláďata se samice dobře stará,“ popisuje zooložka Gabriela Linhart.
Narození mláďat zvířete, které je tak nesmírně chovatelsky náročné, je úžasným triumfem
„Při porovnání s mláďaty ostatních šelem jsou ta hyenčí velká, silná a dobře vyvinutá. Již čtvrtý den po narození jedno opustilo porodní boudu. Matka ho záhy přenesla zpět,“ doplňuje zooložka.
Vzácné vydry obrovské odchovaly mladé, ve Zlíně se jim mimořádně daří
Jeden z největších úspěchů v historii
Triumf představuje samotný vrh hned tří štěňat. Potvrzením profesionality královédvorských chovatelů bude úspěšný odchov. Pokud se povede, půjde o jeden z nejdůležitějších chovatelských úspěchů ve skoro osmdesátileté historii dvorské zoo.
„Narození mláďat zvířete, které je tak nesmírně chovatelsky náročné, je úžasným triumfem. Hyenky se dosud rozmnožily v hrstce zahrad,“ upozorňuje ředitel Safari parku Dvůr Králové Přemysl Rabas.
Hyenky hřivnaté získal Safari park ze specializovaného chovného centra v Jihoafrické republice (JAR) loni v květnu. Jihoafrickým chovatelům se musel za optimální podmínky chovu osobně zaručit ředitel královédvorské zoo Rabas.
„Dostal jsem možnost zúčastnit se preventivní veterinární prohlídky tehdy čerstvě narozených mláďat, která jsme toužili získat pro Safari park. Osobně jsem se zaručil za kvalitu zázemí pro tato mimořádná zvířata,“ přiblížil Rabas.
„Získat hyenky hřivnaté bylo velmi náročné. Zooložka ze Dvora Králové strávila v JAR několikatýdenní stáž, během které získala veškeré potřebné informace,“ doplnil.
Potravinoví specialisté
Náročnost chovu hyenek hřivnatých spočívá v úzké potravinové specializaci těchto šelem, které se živí pouze dvěma druhy termitů. Sestavit pro náročná zvířata jídelníček, jenž by jim byl po chuti, není vůbec jednoduché. Hyenky zdaleka nežerou všechno, co jim chovatelé naservírují pod čumák.
Chovatelé Safari parku sestavili zvláštní menu šité na míru každému ze zvířat. Krmné dávky sestavili z kombinace sušeného a čerstvého hmyzu, granulátů nebo masových směsí.
Šimpanzí klučina z plzeňské zoo už má jméno
„Vycházeli z podkladů kolegů z JAR i z vlastních zkušeností s chovem dalších potravinově specializovaných šelem,“ prozradil Rabas. Termitům, na jejichž chroupání mají hyenky uzpůsobený korálkovitý chrup, se nejvíc z českého hmyzu přibližují švábi, cvrčci nebo mouční červi. „Důležitý je dostatek proteinů,“ podotkl Rabas.
Safari park předvede všechny hyeny
Safari park díky dvojici dospělých a třem čerstvě narozeným štěňatům hyenek hřivnatých předvede spolu s hyenami skvrnitými, čabrakovými a žíhanými všechny zástupce čeledi hyenovitých. „Taková kolekce nemá ve světě obdobu,“ doplnil mluvčí Safari parku Michal Šťastný.
Hyenky z jihoafrického vrhu našly spolu se Dvorem Králové v Česku domov ještě v Zoo Zlín. Celosvětově chová tyto šelmy na celém světě kvůli potravinové specializaci pouze deset zoologických zahrad. Hyenky přivezené do Česka v loňském roce představují po 65 letech návrat k tuzemskému chovu. Jednu hyenku hřivnatou kdysi krátce chovala i Zoo Praha.